Heger navrhuje zákaz stánkového prodeje alkoholu

Praha - V Česku by už brzy nemusel být tvrdý alkohol k dostání ve stáncích a v automatech. Přísnější by mohly být postihy za nalévání alkoholu mladistvým. Sankce by mohly hrozit i za padělání kolků a „rodných listů“ k alkoholu. Po jednání krizového štábu k metanolové aféře to řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Štáb také vyzval prodejce, aby zatím nelikvidovali láhve bez dokladů o původu lihu. Vyčkat mají na konečné pokyny ministerstva financí a celníků. Alkohol si mezitím už vyžádal 28. oběť, do nemocnic se nově s otravou dostali další dva lidé. Štáb zatím svou činnost neukončil, scházet se bude podle potřeby.

Štáb vyzval prodejce, aby láhve bez nabývacích dokladů s neporušeným kolkem zatím neničili, dokud ministerstvo financí a celníci neurčí přesný postup. Alkohol se totiž má likvidovat přes celní správu. Podnikatelé by se tak mohli připravit o kompenzaci daňových odvodů.

Legislativní opatření návrhů připraví komise, kterou určila vláda. Tým se skládá z náměstků jednotlivých ministerstev. Podle Hegera se zdá, že na mnoha změnách panuje shoda. Ve stánku by lidé mohli alkoholické nápoje dostat jen při mimořádných akcích, jako jsou třeba výroční trhy. Musela by to povolit obec. Přísnější má být i postih za nalévání mladistvým. Podnikatelům by mohl hrozit trest i za to, kdyby u nich v provozovně opilé děti byly. Tento návrh prosazoval už protidrogový koordinátor.

Licencemi proti černému trhu

Uvažuje se i o licencích na prodej alkoholu. „Je to jeden z možných nástrojů, jak omezit černý trh,“ míní prezident Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík. Jedná se podle něj o jeden z kroků, který by měl potlačit právě výrobu a prodej nelegálního alkoholu. „Nemyslíme si, že samotné licence by znamenaly dramatické snížení distribučních možností,“ dodal Pavlík. Nejednalo by se tak o speciální obchody švédského typu, ale spíše o kamenné prodejny, které by musely splnit podmínky pro získání licence.

Ministerstvo financí navrhne v zákoně o spotřebních daních kriminalizaci přípravy daňově trestných činů. Ministerstvo vnitra dá do novely trestního zákona postihy za padělání kontrolní pásky a dokumentů o původu alkoholu. Při porušování pravidel prodeje by hrozilo odebrání živnosti. Hasičům by se zas mohly rozšířit pravomoci, aby mohli zasahovat i v dalších mimořádných situacích. 

Po uvolnění prohibice je možno prodávat tvrdý alkohol vyrobený do konce roku 2011 i bez prokázání původu lihu. U letošního alkoholu mají prodejci dva měsíce, aby dokumenty získali. Na trhu stále může být až 15 000 litrů závadného alkoholu. Metanolová aféra vypukla v ČR před měsícem, první člověk zemřel na otravu 3. září. Nebezpečný alkohol už zabil v republice 27 lidí, desítky dalších skončily v nemocnici a někteří z nich budou mít trvalé následky.

Dva muže, údajné hlavní organizátory, policie dopadla a stíhá dalších víc než čtyřicet lidí. Při pátrání a raziích po celé zemi odhalila řadu nelegálních stáčíren a mícháren alkoholu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šéfka sněmovny Pekarová Adamová nebude obhajovat poslanecký mandát

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebude v letošních sněmovních volbách obhajovat poslanecký mandát. Své rozhodnutí zdůvodnila zdravotními problémy. Svou funkci šéfky TOP 09 dala v úterý k dispozici. Předsednictvo ji jednomyslně podpořilo, aby zůstala do listopadového sněmu. V čele dolní komory Pekarová Adamová zůstává.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Loni Češi vrátili skoro polovinu prodaných baterií. Naopak si nechávají staré mobily

Češi stále více odevzdávají použité baterie. Úroveň sběru se podle největší sítě za poslední dekádu zvedla téměř o pětinu. Loni lidé vrátili skoro polovinu prodaných baterií – nejčastěji tužkových. Naopak doma si poměrně často nechávají staré mobily a notebooky. Podle statistiků má starý mobilní telefon doma téměř polovina Čechů. U notebooků je to patnáct procent. „Ta baterie je lithium-iontová a časem může začít pracovat a může způsobit i požár. Pořád dost baterií končí ve směsném odpadu, což je pak problém na skládkách, ve spalovnách,“ uvedla specialistka sběrné sítě Ecobat Michaela Helclová.
před 3 hhodinami

Blanár se omluvil Černochové. Spletl si ji prý s Pekarovou Adamovou

Jako příklad zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska jmenoval šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár vyjádření české ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k zákonu o slovenské televizi. Bylo podle něj za čárou, řekl v Praze. Černochová v reakci Blanára požádala, ať sdělí, kde výrok pronesla, nebo ať se omluví. Slovenský ministr později podle serveru deníku Blesk svůj výrok korigoval a Černochové se omluvil.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Lipavský je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) hovořil v Praze se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem (Smer). Lipavský po setkání uvedl, že je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu, když není známé potenciální mírové uspořádání či garance jednotlivých aktérů. Blanár uvedl, že v brzké době bude uzavřena dohoda o poskytování vzájemné rychlé zdravotní příhraniční pomoci, Slovensko už má podobnou s Rakouskem.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Stát spouští dotační program pro lidi zasažené povodněmi

Lidé z domů zaplavených během zářijových povodní mohou od úterního poledne žádat o podporu na obnovu svých zničených obydlí. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) totiž spouští příjem žádostí o dotace z programu Živel 3, v jehož rámci lze získat až tři miliony korun na obnovu bydlení. Na program je vyčleněno celkem 3,5 miliardy korun. Z ostatních programů Živel mohou finance na obnovu po povodních čerpat především samosprávy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Bývalý protikorupční policista od soudu odešel s půlmilionovým trestem

Za podvod potrestal soud bývalého protikorupčního policistu Jindřicha Láta peněžitým trestem. Vinu i půlmilionový trest mu na konci loňského roku pravomocně potvrdil Krajský soud v Praze. Bývalý elitní policista sliboval podnikateli za úplatu ochranu před zákonem. Vyplývá to z rozsudků, které má ČT k dispozici. Soud potrestal také tři muže, kteří expolicistu podpláceli.
před 6 hhodinami

Policie stíhá devět lidí kvůli privatizaci domu v Nováčkově ulici v Brně

Policie zahájila trestní stíhání devíti lidí a jedné právnické osoby v souvislosti s plány na privatizaci bytového domu v Nováčkově ulici v městské části Brno-sever. „Obvinění nebyli zadrženi, trestní stíhání je vedeno nevazebně,“ uvedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které kauzu dozoruje. Jména stíhaných nezveřejnilo. Brněnský zastupitel a starosta městské části Žabovřesky Filip Leder (KDU-ČSL) nicméně potvrdil, že je jedním ze stíhaných.
před 9 hhodinami
Načítání...