Hanáková nebo Vondra? Kdo další by měl opustit vládu?

Praha – Jaromír Drábek (TOP 09) a Pavel Dobeš (LIDEM) rozšířili řady těch, kteří se v čele „svého“ resortu nedočkají dalších voleb. Budou poslední? Jasněji by mohlo být zítra po jednání koaličních špiček ve formátu K9. Spekuluje se, že by se další změny mohly týkat např. ministra vnitra Alexandra Vondry (ODS) a židle se prý kýve i pod ministryní kultury Alenou Hanákovou (TOP 09). Měli by zůstat, nebo odejít? Ptali jsme se odborníků.

Kdo půjde z kola ven?

Velká personální rošáda by mohla odstartovat právě ministerstvem dopravy. Po Dobešově rezignaci navrhla strana LIDEM na post ministra Roberta Vacka. To ale narazilo u premiéra Petra Nečase (ODS). O resort má zájem ODS, a tak by výměnou mohl zástupce LIDEM naopak obsadit post ministra obrany. Šéfka LIDEM Karolína Peake údajně tuto nabídku dostala, v rozhovoru pro Aktuálně.cz ale řekla, že o obranu nestojí. Už dříve se hovořilo i o poslanci této strany Viktoru Paggiovi. Změny by se mohly týkat i ministerstva zemědělství vedeném Petrem Bendlem, který by přešel na dopravu. Zemědělství by mohlo připadnout TOP 09, která by tak pustila ministerstvo kultury. O možném nástupce Hanákové jasno není. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) k tomu ale v nedělních Otázkách Václava Moravce řekl, že jde „o drby z malostranských kaváren“. 

Vondra vs. Hanáková - jak  to vidí odborníci?

Pokud by se premiér Nečas chtěl zbavit ministra Vondry, rozhodně by dokázal takový krok zdůvodnit. Po Vondrově odchodu volá od kauzy ProMoPro opozice, v senátních volbách propadl, když se nedostal ani do druhého kola a pád zažil i uvnitř strany - křeslo   místopředsedy ODS raději ani neobhajoval. Všechny tyto argumenty ale nemusejí hrát roli. Premiér „svého“ ministra obrany až dosud ubránil. Nyní - po kongresu ODS - když jej kongres potvrdil v čele strany a jeho síla stoupla, může svého nejbližšího spojence ve vládě bránit s o to větší razancí. Pomoci by mu mohlo i to, že v rámci resortu má Vondra spíše dobré renomé. Portál ČT24 zjišťoval, jak Vondrovo působení na ministerstvu obrany vidí odborníci. 

Antonín Rašek - sociolog, zabývající se problematikou bezpečnosti

Klady: Přivedl na ministerstvo jako 1. náměstka Jaroslava Šedivého, spolu připravili Bílou knihu obrany, která nastiňuje budoucnost armády v příštích letech, na ni pak navázala Obranná strategie ČR. Na ministerstvu obrany také vzniklo středisko, které se má zabývat, co s armádou v tzv. postafghánském období - po návratu jednotek ze zahraničních misí.

Zápory: Jen částečně si dokázal poradit s obrovským řídícím a velitelským aparátem. V roce 1990 měla armáda 300 tisíc lidí a na ministerstvu působilo 1 900 úředníků. Teď se armáda zmenšila zhruba na desetinu, ale na ministerstvu stále pracuje 1 500 úředníků - zde jsou podle Rašky velké možnosti úspor.

Jiří Šedivý - bývalý náčelník Generálního štábu

Klady: Na ministerstvo přinesl tvůrčí atmosféru, problémy se řeší v pracovním prostředí. Zlepšila se prý komunikace jak mezi jednotlivými funkcionáři, tak i mezi organizacemi (správní část ministerstva a Generální štáb). Prosadil zákon, který u nákupu vojenské techniky ze zahraničí ruší nutnost mít zprostředkovatele - tendry by měly zlevnit. Inicioval vznik Bílé knihy, která měla v armádě vytvořit stabilní prostředí.

Zápory: Armáda prý měla opustit letiště v Přerově, tím by ušetřila miliardu ročně.

Lukáš Visingr, vojenský a bezpečnostní analytik

Klady: Začal sekat chapadla korupční a předražovací chobotnici, když prosadil zákon, který ruší povinnost mít prostředníka u nákupu vojenské techniky ze zahraničí. Seškrtal rovněž řadu podezřelých zakázek, které už na ministerstvu byly v běhu. S omezeným rozpočtem ministerstva se snaží dělat maximum.

Zápory: V případě letounů CASA už Česko mělo vypovědět smlouvu a žádat vrácení peněz plus určitou náhradu. Právní důvody pro vypovězení smlouvy už prý dávno nastaly. Česko se také podle Visingra příliš soustředí na zahraniční mise a zbavuje se vševojskových sil, v obraně území už prakticky spoléháme jen na NATO.

Portál ČT24 oslovil i další osobnosti, aby ohodnotily působení Aleny Hanákové. Odborníci měli problém vůbec nějaké pozitivum najít, výrazně převažovalo kritické hodnocení. Hanáková se prý ve funkci ocitla omylem, díky stranickým dohodám. Podle kritika Vladimíra Justa by v čele resortu mohla stanout celá řada osobností s rozhledem, v Česku ale vládne parlamentokracie a ministerstvo kultury je zbytkový statek, kam strany posílají někoho, koho neuplatnily jinde. Všichni oslovení se shodli, že Hanáková patří mezi nejhorší české ministry kultury.

Vladimír Just, teatrolog, literární a divadelní kritik

Klady: Žádné, horšího ministra kultury Česko nemělo.

Zápory: Kauza kolem odvolání ředitele Národního divadla jasně ukázala, že ministryně nemá žádnou vizi. Neví si rady ani s Národní galerií, což si ovšem vůbec nepřipouští. Justovi vadí i způsob komunikace, Hanáková prý nedá dohromady kloudnou větu a mluví v příšerných frázích, jako z Havlových her, na což je kulturní sféra citlivá.

Darina Křivánková, filmová publicistka, Instinkt

Klady: Žádné.

Zápory: Dá se silně pochybovat, jestli vůbec nějaké z rozhodnutí, která udělala, bylo jejím rozhodnutím. Naprostá nekompetentnost a hodně úzký rozhled v oboru - ve funkci se prý ocitla omylem. U lidí z branže má nulové renomé.

Jan Rejžek, filmový a hudební kritik

Klady: Žádost časopisu Ateliér o vyšší grant - ministerstvo i přes určitou nátlakovou akci odmítlo udělit více peněz s tím, že význam časopisu tomu neodpovídá. Peníze pak dostal jiný projekt, který si je prý zasloužil více - podle Rejžka příklad, jak by mělo ministerstvo při udělování grantů postupovat.

Zápory: Na funkci nestačí a do čela ministerstva neměla nikdy nastoupit. Rejžek Hanákové vytýkal např. její první mediální vystoupení v pořadu Události, komentáře, kdy ministryně nebyla schopná odpověděť na některé otázky týkající se církevních restitucí. Nesmírně trapná pak prý byla kauza kolem odvolání ředitele Národního divadla.

Jasno je tak po minulém týdnu jen o jediném – v čele ministerstva práce vystřídala Jaromíra Drábka (TOP 09) jeho stranická kolegyně Alena Müllerová. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Auta jsou dál největšími znečišťovateli měst. Problémem jsou filtry pevných částic

Automobilová doprava zůstává hlavním znečišťovatelem ovzduší v tuzemských městech. Přesto se situace i díky přísnějším zákonům v posledních letech výrazně zlepšuje. Hlavním problémem ale stále zůstávají nefunkční, nebo dokonce chybějící filtry pevných částic, a to u naftových i benzinových aut. Poukázala na to měření vědců z ČVUT a z Akademie věd.
před 4 hhodinami

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku z 350 tisíc na 400 tisíc korun. Na dvojčata a vícerčata by rodiče mohli místo 700 tisíc dostat 800 tisíc korun. Zvýšení má platit od 1. ledna, týkat se bude nově narozených dětí. Na přidání by podle ministerstva práce bylo příští rok potřeba 230 milionů korun a od roku 2030 po plném zavedení a v souvislosti nynějším nízkým počtem narozených asi 3,6 miliardy ročně.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Cenu Olgy Havlové získala asistentka znevýhodněných Marie Svobodová

Cenu Olgy Havlové letos získala Marie Svobodová, která pracuje ve Sdružení Neratov v Orlických horách jako asistentka zdravotně a sociálně znevýhodněných lidí. Ocenění uděluje Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové lidem, kteří se i přes svůj handicap věnují práci pro druhé. Informovala o tom mluvčí výboru Tereza Kopelentová.
před 5 hhodinami

ČT připomínkovala zákon o médiích, vadí mimo jiné nízký rozpočet

Česká televize (ČT) předložila své připomínky k vládnímu návrhu zákona o médiích veřejné služby. Plánovaný rozpočet považuje za neadekvátní. Zákon také podle ní nezajišťuje kontinuitu ČT, neobsahuje dostatečně specifické vymezení veřejné služby nebo v něm chybí konkrétní úprava regionálních televizních studií. Televize o kroku a výhradách informovala v pondělní tiskové zprávě.
před 6 hhodinami

Vláda navrhla na náčelníka generálního štábu Miroslava Hlaváče

Novým náčelníkem Generálního štábu Armády ČR by se měl stát generálporučík Miroslav Hlaváč, první zástupce dosavadního náčelníka Karla Řehky. Návrh ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) schválila vláda, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci po jejím jednání. Zůna pro něj nehlasoval, ostatní ministři ano. Návrh vlády musí ještě projednat sněmovní výbor pro obranu. Náčelníka generálního štábu poté jmenuje prezident. Hlaváč by měl vystřídat Řehku ve funkci v létě.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Na hlavě státu záleží, říká Kosatík v souvislosti s knihou o Benešovi

Edvard Beneš se zasloužil o stát, zasloužil se taky o českou povahu? Takovou otázku si v nové knize O tom Benešovi klade spisovatel a historik Pavel Kosatík. Přináší v ní kritický pohled na druhého československého prezidenta. „Nejde o to ukázat viníka, ale také o propojení s národem. Nebýt toho zásadního propojení, tak by nevykonal to, co vykonal,“ vysvětlil Kosatík v Interview ČT24, kde se ho ptala Tereza Willoughby.
před 7 hhodinami

Soud nepravomocně zprostil Feriho obžaloby z dalšího znásilnění

Obvodní soud pro Prahu 3 v pondělí zprostil bývalého poslance Dominika Feriho obžaloby z dalšího znásilnění. Státní zástupkyně tvrdila, že si Feri v roce 2015 při styku s tehdy sedmnáctiletou dívkou přes její nesouhlas sundal kondom. Podle soudu skutek popsaný v obžalobě nebyl trestným činem. Rozsudek není pravomocný. Devětadvacetiletý Feri vinu odmítá.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Třináct obviněných v kauze fotbalové korupce se přiznalo, uvedl Radiožurnál

Záložník Karviné Samuel Šigut a dalších dvanáct obviněných v moravskoslezské části korupční kauzy ve fotbale se policii přiznali ke zmanipulování zápasů a přijetí nebo dávání úplatků, uvedl Radiožurnál s odkazem na informace z policejních dokumentů. Obvinění se vyjádřit odmítli.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...