Hamáček má nadále důvěru vedení ČSSD. Strana má být podle něj jednotná a hledat nová témata

7 minut
Události: Hamáček má nadále důvěru širšího vedení ČSSD
Zdroj: ČT24

Předseda Jan Hamáček získal důvěru členů ústředního výkonného výboru na sjezdu v Hradci Králové. O podporu žádal také místopředseda Jiří Zimola, o něm ale účastníci zasedání nehlasovali. Hamáček vyzval k vytvoření rady složené z ministrů a úspěšných komunálních politiků, která by formulovala další témata ČSSD. Širší vedení strany se rovněž shodlo na tom, že příští sjezd ČSSD se bude konat 1. a 2. března rovněž v Hradci Králové.

Předseda ČSSD Hamáček získal důvěru členů ústředního výkonného výboru. Proti jeho dalšímu působení nehlasoval žádný z členů širšího vedení ČSSD, tři lidé se ovšem zdrželi.  

O důvěru požádal také místopředseda Zimola, o něm ale strana nehlasovala. Podle některých hlasů by totiž podporu nezískal a to by znamenalo jeho odchod z místopředsednického křesla. K tomu, aby se nehlasovalo, vyzval podle kuloárových informací náchodský starosta a poslanec Jan Birke, prý kvůli tomu, aby se z prvního místopředsedy nestal „zhrzený mučedník“.

Změny ve vedení si navíc šéf strany Hamáček teď nepřeje, bude na ně podle něj čas až na březnovém sjezdu. Proto o důvěru nepožádal ani další z místopředsedů strany Jaroslav Foldyna, který zvažoval, že svoje křeslo nabídne.

O důvěru jsem chtěl žádat proto, abych zjistil, nakolik je životaschopný náš tandem Hamáček-Zimola. Z toho, že se o mně nehlasovalo, nemám radost.
Jiří Zimola
místopředseda ČSSD
Jednota, o které mluvil Jan Hamáček, je hra pro veřejnost. Rozdílné názory sice prezentují jako jmenovitý problém třeba Jiřího Zimoly, ale ve skutečnosti existují uvnitř strany zásadně rozdílné postoje k řadě otázek. Strana o nich musí mluvit, musí si to vyříkat. Třeba v přístupu k EU se vedení ČSSD chová jako liberální strana, ne levicová.
Lukáš Valeš

Podle Hamáčka měl o důvěru žádat on sám jako předseda strany, nikoliv další členové vedení strany. „Je to o předsedovi, aby určil směr a získal pro něj důvěru. Mělo by to být jen o mně… Nemyslím, že je čas, abychom hlasovali o jednotlivých členech vedení, na to máme sjezd,“ řekl.

Na Zimolu míří kritika

Zimola se stal po neúspěchu strany v komunálních a senátních volbách terčem kritiky na pátečním jednání předsednictva ČSSD, například za údajné rozdělování strany a neloajalitu.

Jeho platforma Zachraňme ČSSD, ke které patří také někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek, doporučovala po volbách výměnu některých sociálnědemokratických ministrů ve vládě s hnutím ANO. Zimola podle kuloárových informací označil svoji platformu za černé svědomí sociální demokracie. Před spolustraníky pak kritizoval některé členy ČSSD, například z „osobních ambicí“ osočil kandidáta na ministra zahraničí Miroslava Pocheho, kterého odmítl prezident Miloš Zeman jmenovat, nebo končícího předsedu Senátu Milana Štěcha.

„Jako strana si zakládáme na tom, že jsme názorově bohatí, proto má i tato platforma smysl. Nehlasujeme, nevolíme, je to neformální diskusní plarforma. Měli bychom být pyšní na to, že se dokážeme scházet, pojmenovat problémy,“ uvedl na obranu Zachraňme ČSSD Zimola.

15 minut
Hamáček a Zimola pokračují ve vedení sociální demokracie
Zdroj: ČT24

Hamáček ovšem vyzval platformu, aby svou činnost ukončila. „Není cestou, aby každý člen vedení měl svoji platformu. Mou platformou je sociální demokracie,“ řekl.

Podle dalšího místopředsedy Martina Netolického Zimolova frakce možná splní svůj cíl paradoxně tím, že vedení sjednotí proti štěpení strany. „Nezaznamenal jsem tam od žádného člena předsednictva pochvalu na platformu, a dokonce tam byly hlasy, že lidé, kteří de facto přes média se snaží štěpit sociální demokracii, že by měli ze strany odejít,“ prohlásil Netolický. K tomu Hamáček poznamenal, že je načase, aby strana vystupovala jednotně.  

Vnitrostranické spory se rozhořely po volbách, v nichž ČSSD ztratila asi polovinu komunálních zastupitelů a obhájila jediný senátorský mandát ze třinácti.

25 minut
Politologové Lukáš Valeš a Kamil Švec o stavu české levice
Zdroj: ČT24

Hamáček: Změny ve vládě nebudou, musíme najít nová témata

Hamáček odmítl možnost rekonstrukce vlády, ke které ho vyzývala Zimolova platforma. Za šéfa strany se pátek postavil hlasy všech přítomných členů poslanecký klub a podpořilo ho také předsednictvo strany.

V sobotu Hamáček uvedl, že se s ministry z ČSSD sejde a proberou případná zlepšení jejich práce. Měnit je ale nebude.

Místo toho navrhne, aby se ministři spojili s úspěšnými komunálními politiky a hledali nová témata nad rámec těch, která už sociální demokracie prosazuje. Ve skupině by mohl být například starosta Náchoda Birke.

Musí skončit období, kdy se ČSSD zabývala převážně sama sebou a hádala se uvnitř. Musím říct dost. Pojďme se věnovat aktuálním tématům. Chci za účasti ministrů a úspěšných komunálních politiků vytvořit programovou radu, která bude hledat nová témata.
Jan Hamáček
předseda ČSSD, ministr vnitra

Před členy výboru Hamáček také odmítl úvahy o odchodu ČSSD z vlády s hnutím ANO do opozice, byla by to podle něho sebevražda. ČSSD už má podle něho v kabinetu úspěchy, ale není o nich kvůli vnitrostranickým debatám slyšet.

Hamáček mluvil na zasedání širšího vedení strany také o tom, že ČSSD musí být levicový rebel ve vládě pravicového oligarchy (předsedy ANO a premiéra Andreje Babiše). Zdůraznil rovněž, že sociální demokracie je proevropská strana a nesmí k tomuto směřování hledat alternativy.

5 minut
Hamáček: Musí skončit období, kdy se ČSSD zabývala převážně sama sebou
Zdroj: ČT24

 Nynější stranické vedení vzešlo z mimořádného sjezdu, který se uskutečnil teprve letos v únoru a v dubnu po fiasku v loňských sněmovních volbách. Další volební sjezd svolali sociální demokraté na 1. a 2. března příštího roku do Hradce Králové, delegáti se sjedou do kulturního domu Střělnice. Kdo všechno bude chtít stát v čele strany, zatím jasné není.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Před 75 lety vyhnali komunisté z klášterů tisíce řeholnic. Začala „Akce Ř“

Před 75 lety, 26. července 1950, začala první etapa nezákonného zavírání ženských klášterů a rušení ženských řeholních řádů v komunistickém Československu, nazvaná jako „Akce Ř“. Trvala až do poloviny srpna 1950, druhá vlna se udála v noci z 27. na 28. září 1950. Do soustřeďovacích středisek bylo převezeno přes čtyři tisíce řádových sester.
před 8 mminutami

Dostupnost zdravotní péče na venkově mají zlepšit mladí lékaři

O svém budoucím působišti nejsou rozhodnuté dvě třetiny praktických lékařů na startu kariéry. Dostupnost péče mimo velká města mají zlepšit mladé posily. Láká je projekt Institutu postgraduálního vzdělávání, který poběží do poloviny roku 2028. Týdenní zaučení v ordinaci na venkově už za sebou mají první medici a začínající praktici. Plánem je, aby stáže absolvovalo 150 z nich každý rok, tedy celkem 450 za tři roky.
před 1 hhodinou

Programy pro bývalé vězně jsou přetížené

Dostupnost programů, které pracují s odsouzenými, je kritická. Shodují se na tom nevládní organizace v oblasti vězeňství. Jde přitom o klíčový nástroj, který může zabránit recidivě. Na hranici kapacit jsou neziskové organizace i Probační a mediační služba. Tu chce vláda posílit.
před 1 hhodinou

Sněmovna bude v září finišovat na posledních zákonech

Více než stovka návrhů zákonů zůstane v tomto volebním období neprojednaná. Poslanci se totiž plánují zatím sejít už jen kvůli vratkám ze Senátu. I některé předlohy, o kterých vláda mluvila jako o prioritách, sněmovna nakonec projednat nestihla. Členové kabinetu to zdůvodňují také situací v dolní komoře parlamentu, kdy jednání často provázely dlouhé projevy opozičních politiků. Ti koalici naopak kritizovali za využívání pevného hlasování u některých norem.
před 11 hhodinami

Na Masarykově nádraží začne týdenní vlaková výluka

Na pražské Masarykovo nádraží nebudou od soboty jezdit vlaky. Důvodem týdenní výluky je instalace nového zabezpečovacího zařízení, které je součástí modernizace stanice. Do pátku 1. srpna večer proto budou regionální spoje končit na jiných pražských nádražích, zejména na hlavním. Omezení provozu se týká mimo jiné příměstských vlaků mezi Prahou a Kolínem.
před 11 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 12 hhodinami

Novela zákona zavede tresty za propagaci komunismu

Až pětileté vězení za propagaci komunismu. Změna v trestním zákoníku začne platit od příštího roku a má zaručit stejné postihování jako v případě nacismu. Zákaz se podle autora pozměňovacího návrhu Martina Dlouhého (TOP 09) dotkne aktivní činnosti jednotlivců, nikoliv třeba historických budov. Podle odborníků bude klíčové, jak zákon vyloží soudy. KSČM novelu už dříve označila za účelovou.
před 12 hhodinami

Česko o humanitární krizi v Gaze nemlčí, míní Bartošek

Česko nemlčí ani nestojí stranou, prohlásil v souvislosti s humanitární krizí v Pásmu Gazy místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Ministerstvo zahraničí opakovaně jednalo o tom, aby bylo otevřeno mnohem více humanitárních koridorů, aby se k potřebným humanitární pomoc dostala,“ řekl s tím, že tuzemsko „možná nedělá velká veřejná gesta, ale dělá reálnou poctivou diplomacii“. V pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníkovou také zmínil, že Česko do Gazy distribuovalo humanitární pomoc za dvaadvacet milionů korun.
před 12 hhodinami
Načítání...