Grémium ČSSD: Sobotka nese lidovcům kompromis

Praha - Pro sociální demokracii je i nadále prioritou sestavení trojkoaliční vlády. Uvedli to po dnešním jednání grémia strany místopředsedové ČSSD Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek. Z přístupu KDU-ČSL je ale sociální demokracie zklamaná. Předseda strany Bohuslav Sobotka o návrhu, na kterém se grémium shodlo, jednal od 13:00 v sídle hnutí ANO na pražském Chodově s předsedy KDU-ČSL a hnutí ANO. „Jdeme na jednání s návrhem, který je z našeho pohledu akceptovatelný,“ dodal Chovanec.

„Jednání jsme dnes připraveni ukončit, pokud ale k dohodě nedojde, jsme na druhou stranu připraveni vyjednávat o vládě každý den,“ uvedl po grémiu Milan Chovanec. Optimistický byl i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Včerejší krok lidovců označil za tvrdohlavost. Podle něj je to podobná situace, do které stavěl ČSSD předseda hnutí ANO Andrej Babiš, když trval na postu ministra financí. Menšinová vláda podle něj zatím není na stole. ČSSD se nadále snaží sestavit trojkoaliční vládu, která by měla 111 mandátů v Poslanecké sněmovně a zajistila tak stabilitu ČR.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka:

„O menšinové vládě jsme nejednali a nechystáme se o ní jednat. Bylo by hloupé, kdybychom to při prvních problémech vzdali.“

Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka lidovci nesouhlasem s přidělením ministerstva práce a sociálních věcí a dopravy odmítli solidní a štědrý návrh. Přesto však chce sociální demokracie pokračovat v jednáních a dohody chce dosáhnout co nejrychleji. „Chceme sestavit vládu většinovou… Nevěřím, že by měla perspektivu vláda s nedostatečnou podporou ve sněmovně,“ uvedl Zaorálek s tím, že by byl rád, kdyby trojkoalice vznikla ještě před Vánocemi.

Gajdůšková: Naději na trojkoalici nevidím

Podle místopředsedkyně ČSSD Aleny Gajdůškové je naopak včerejší krok lidovců konec naděje na trojkoaliční vládu. „V této chvíli už se zřejmě můžeme domluvit jenom na tom, že by to byla koalice s podporou KDU-ČSL. Nepředpokládám, že by to bylo nějak jinak,“ uvedla dnes ráno. Včerejší celostátní výbor lidovců totiž potvrdil předchozí postoj strany, že buď dostanou ministerstvo zemědělství, nebo do vlády nepůjdou.

Bělobrádek: Nenechám se vydírat a tlačit ke zdi

Předseda KDU-ČSL před jednáním s ČSSD a hnutím ANO uvedl, že jde na schůzku s tím, že se nenechá vydírat, tlačit ke zdi a válcovat. Připomněl zároveň, že strany ČSSD i ANO svá prioritní ministerstva získaly a že lidovci chtějí být součástí pouze takové vlády, ve které budou mít důstojnou roli.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek:

„Obě zbývající strany měly svoje prioritní ministerstva a mají je, my jsme proti tomu neřekli ani slovo. A když my jsme se odvážili nesměle si říct o jedno ministerstvo, tak s tím je hrozný problém.“

Výhrady ČSSD k zemědělství pro lidovce souvisí s restitucemi

Pro lidovce je prioritou ministerstvo zemědělství. Podle ČSSD by ale člen křesťanské demokracie ve funkci ministra zemědělství mohl být příliš vstřícný při vydávání majetku v rámci církevních restitucí. „Já si myslím, že KDU-ČSL se chce vrátit na venkov, aby tam znovu získala vliv, druhý důvod pak je téma církevních restitucí,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Právě v této oblasti totiž resort zemědělství, respektive pod něj patřící Státní pozemkový úřad, hraje důležitou roli. Lidovci tyto obavy stejně jako názor, že nemají pro funkci vhodného odborníka, odmítají.

Podle komentátora Jiřího Leschtiny se spor primárně odehrává mezi hnutím ANO a lidovci: "Andrej Babiš hledá cestu, jak si pohlídat své zájmy v potravinářském průmyslu, v Lesích ČR. Chce si pohlídat své zájmy a ví, že si to spíše pohlídá s ČSSD, jejíhož předsedu drží dost u zdi, než s poměrně nezávislými lidovci," uvedl.

Někteří zástupci ČSSD, včetně Bohuslava Sobotky, hovořili o možnosti, že by lidovci nakonec mohli získat ministerstvo zemědělství s tím, že se najde kompromis týkající se vedení a dohledu nad pozemkovým úřadem, který hraje důležitou roli v církevních restitucích. Bělobrádek reagoval, že o takové variantě je možné s koaličními partnery jednat. Zároveň ale dodal, že to musí být princip, který platí pro každého.

„Můžeme takhle jít na každé ministerstvo, na obranu, na sociální věci, zdravotnictví a všude můžeme říct: Ano, sice je to v gesci ministra, ale bude o tom rozhodovat někdo jiný. Je to naprosto absurdní,“ uvedl Bělobrádek. Pokud lidovci skutečně dostanou nabídku ministerstva zemědělství, druhým resortem nebude podle členů vedení ČSSD ministerstvo práce a sociálních věci, ale některý z méně významných úřadů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 4 mminutami

Objem hypoték v červnu stoupl meziměsíčně o devět procent

Banky a stavební spořitelny v Česku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy korun. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 procenta na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
před 40 mminutami

Koalice zřejmě nestihne zakotvit rozpočtovou odpovědnost do ústavy

Vládní koalice chce zakotvit rozpočtovou odpovědnost přímo do ústavy. Ve středu projedná kabinet návrh ústavního zákona, podle kterého by stát, obce i kraje musely dbát o zdravé a udržitelné veřejné finance. Sněmovní opozice považuje návrh ministerstva financí za zbytečný – mimo jiné i proto, že ho už poslanci prakticky nemají šanci do říjnových parlamentních voleb schválit.
před 1 hhodinou

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 7 hhodinami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 10 hhodinami

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 10 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...