František Wiendl aneb Svoboda za šumavskými kopci

Praha – Dnes devadesátiletý František Wiendl strávil šest let v jáchymovských uranových dolech, další čtyři roky na Pankráci, a nebýt amnestie z roku 1960, byl by jeho život za rudou mříží ještě jednou tak dlouhý. Komunistický režim ho tak trestal za to, že pomáhal lidem uprchnout přes šumavské kopce do Bavorska. Odpor k nedemokratickým zřízením mu však otec vštípil už dávno před tím, než se Klement Gottwald a jeho muži chopili moci.

František Wiendl se narodil pět let po vzniku samostatného Československa do rodiny klatovského tesaře. Jeho otec prožil část první světové války v ruském zajetí, a byl tak i svědkem toho, jak se bolševici ujali moci a jak trestali údajné třídní nepřátele. „Například vždycky vyprávěl, jak továrníka z fabriky, kde byl zaměstnaný, polili asfaltem, nasypali na něj peří, dali do káry a vozili ho po městečku,“ vracel se Wiendl k otcovým slovům v rozhovoru pro projekt Paměť národa. „Nebo nějakému chlapíkovi rozpárali břicho, nacpali tam slámu a zapálili. Takže vždy říkal: 'Nedej Bože, aby se sem ten bolševismus dostal.'“

S nacistickou okupací v březnu 1939 se František Wiendl spolu s otcem zapojil do činnosti protinacistického odboje; Wiendl starší byl dokonce členem ÚVODu (Ústřední vedení odboje domácího), jedné z největších odbojářských organizací operujících na území protektorátu, a poté, co nacisté v reakci na atentát na Heydricha proti českému odboji výrazně vykročili a vypálili i středočeskou obec Lidice, založil vlastní odbojovou skupinu – „Lidice“. Ta shromažďovala zbraně k případnému povstání a organizovala finanční sbírky na pomoc vězněných a popravených během tzv. heydrichiády.

Sám František Wiendl se podílel na protinacistickém povstání v rodných Klatovech - mj. na zdejším stadionu odzbrojil nacistickou jednotku. Město se tak i s jeho pomocí podařilo osvobodit ještě dřív, než do něj dorazila americká armáda. Na příjezd „hvězd a pruhů“ ovšem vzpomíná dodnes: „Tehdy 5. května už kvetl šeřík, takže jim ho lidé házeli. Bylo to nádherné, nádherný moment, na který člověk nikdy nemůže zapomenout, jak přišli Američané.“

Klatovy jako brána Šumavy - a svobody…?

Okleštěnou poválečnou demokracii však už v únoru 1948 ukončilo komunistické převzetí moci  - a Wiendl vstoupil do odboje znovu. Za svůj iniciační moment označuje zejména březnové (a dodnes neobjasněné) úmrtí ministra zahraničí Jana Masaryka: „Vražda Jana Masaryka byla pro nás signálem, že my z druhého odboje jsme se dali dohromady, věděli jsme o sobě, že nesouhlasíme s komunismem.“

Coby obyvatel šumavského podhůří se zapojil do převaděčských aktivit, spolu s otcem byl i v kontaktu s agentem-chodcem Aloisem Suttým. A právě pomoc lidem s emigrací se Wiendlovým stala osudná. Na konci listopadu 1949 pomáhal s převodem přes hranice skupině sedmi lidí, včetně jednoho zrádce. Již cestou z Klatov postřehl černé BMW a tentýž vůz na něj ve městě čekal i po návratu z hor. „Dali nám železa, mě posadili do černého béemváku a odvezli nás do věznice,“ shrnuje stručně okolnosti svého zadržení.

„Na Jáchymově na tobě vyroste mech“

Soud se konal o rok později. Chodec Suttý byl odsouzen k trestu smrti, otec Wiendl k odnětí svobody na pětadvacet let, Františku Wiendlovi komunistická justice vyměřila osmnáctiletý žalář. „Jestli jsem dostal doživotí, nebo dva roky, to bylo putna, protože jsme věřili, že tu komunismus dlouho nebude, že to musí prasknout. Hlavně si zachovat život,“ říká a vzpomíná i na slova jednoho z příslušníků StB, která vyslechl při odchodu ze soudní síně: „Půjdeš na Jáchymov, tam chcípneš a vyroste na tobě mech.“

Šest let strávil Wiendl v uranových dolech na Jáchymovsku, prošel tábory Eliáš, Nikolaj nebo Rovnost. V prvním z nich se dokonce pokoušel o útěk. V roce 1956 skončil v pankrácké věznici, kde pracoval jako projektant státních staveb. Brány vězení mu otevřela rozsáhlá amnestie, již o čtyři roky později vyhlásil prezident Antonín Novotný.

Projektantem zůstal Wiendl až do odchodu do důchodu, po pádu komunistického režimu spoluzakládal Konfederaci politických vězňů. V neděli 17. listopadu 2013 potom v pražském paláci Žofín spolu s Felixem Kolmerem, Danou Němcovou a Jiřím Stránským převzal cenu Paměti národa, která se uděluje osobnostem, jež měly odvahu postavit se zlu.

Další informace o životním osudu Františka Wiendla mohou zájemci najít na stránkách Paměť národa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 10 hhodinami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 13 hhodinami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 13 hhodinami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 16 hhodinami
Načítání...