Fanouškům hrozí na jaře až desetiletý trest zákazu vstupu na stadion

Praha - Fanouškům prvoligových klubů, kteří se o víkendu vrátí do fotbalových ochozů, hrozí v případě nezákonného chování nový citelný trest. Pokud v souvislosti s návštěvou utkání spáchají úmyslný trestný čin, soudce jim bude moci zakázat chodit na sportovní akce. Zákaz vstupu může trvat až deset let, ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová však novinářům řekla, že soudci budou zpočátku pravděpodobně ukládat tresty nižší.

Při ukládání trestu bude mít významné pravomoci Probační a mediační služba, která povede evidenci pachatelů a bude dohlížet na to, jestli pachatel trest plní. „Pokud by se odsouzený nepodroboval a neplnil by podmínky trestu, tak by se mohl dopustit dalšího trestného činu, a to maření výkonu úředního rozhodnutí,“ uvedla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová na tiskové konferenci.

„Předpokládáme, že (trest) bude ukládán za úmyslné jednání, kterého se dopustí někdo, kdo třeba vynadá rozhodčímu nebo se popere na zápase nebo poškozuje zařízení stadionu a podobně,“ řekla Kovářová. Trest je možné uložit na dobu maximálně deseti let. „Nicméně předpokládáme spíš, že soudy začnou s tresty menšími,“ doplnila Kovářová.

Oldřich Martinů, policejní prezident:

„Slibujeme si od toho zlepšení bezpečnosti na fotbalových stadionech a zabránění vstupu na stadiony těm, kteří se dopustili protiprávního jednání a mohli by opět narušovat klidný průběh akcí.“

Trest reaguje na zvyšující se vandalství a chuligánství na stadionech. „Potrestaný se bude muset v době zápasu dostavit na policejní služebnu v místě trvalého bydliště, tak aby bylo zajištěno, že skutečně na tom zápase není,“ uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Nejvíce připomínanými kluby se skalními příznivci jsou pražské Sparta a Slavia a ostravský Baník. Právě kvůli rizikovým utkáním a jejich předcházení se Češi v podobě zákazu vstupu inspirovali od Britů. Systém na anglických stadionech funguje několik let a problémy s radikálními fanoušky se řeší míň. Poslední případ v Česku, kdy si hokejový fanoušek Jihlavy vyslechl od soudu kromě podmínky roční zákaz vstupu na stadion, je z pondělka.

„Věříme tomu, že nám toto opatření trošičku otevře ruce k tomu, abychom mohli být zase aktivnější jednak ve sledování fanoušků, kteří na stadion nepatří, a zároveň také v tom, abychom na stadionu dokázali navodit bezpečnější atmosféru,“ prohlásil člen představenstva Baníku Ostrava Igor Bruzl.

Fanoušci Baníku ve při s policistou
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V prvním kole přijímacích zkoušek na střední školy uspělo více zájemců než vloni

V prvním kole přijímacích zkoušek na střední školy uspělo 93,3 procenta žáků, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Je to podobně jako loni, kdy jich podle aktualizovaných dat bylo 92,9 procenta, informovala v pátek v tiskové zprávě státní organizace Cermat. Do čtyřletých a kratších oborů letos školy přijaly 89,8 procenta uchazečů. Je to více než v roce 2025, kdy bylo podle aktualizovaných dat Cermatu přijato 87,9 procenta uchazečů.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Zástupci resortů představovali návrh akceleračních zón. Jednání narušili kritici

Na veřejné projednání návrhu oblastí pro zóny k rychlejší výstavbě obnovitelných zdrojů energie v Česku přišlo v pátek několik stovek lidí. Akce trvala téměř 12 hodin, skončila krátce před 22:00. Úředníci z několika ministerstev během dopoledne představili detaily dokumentu a jeho zpracování, odpoledne pak odpovídali na desítky dotazů veřejnosti. Drtivá většina účastníků záměr kritizovala jako nesmyslný, debata tak byla místy velmi rušná a plná emocí, obešla se ale bez výraznějších excesů.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Na tři stovky připomínek se sešlo ke změně financování veřejnoprávních médií

Na tři stovky připomínek se sešlo k návrh na změnu financování veřejnoprávních médií. Ministerstva předloze vytkla nejasnosti nebo legislativní chyby, ale i samotný záměr převést Českou televizi a Český rozhlas pod státní rozpočet bez jasného odůvodnění. Šéf resortu kultury Oto Klempíř (za Motoristy) je připravený provést úpravy. Podle opozice má zákon tolik chyb, že oprava není možná.
před 4 hhodinami

Odborníci hledají způsob, jak osvobodit relikvii svaté Zdislavy z betonu

Muž, který je podezřelý z úterní krádeže lebky svaté Zdislavy z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku, zalil vzácnou relikvii do betonu. Odborníci nyní mluví o tom, jak je možné dostat ji ven.
před 5 hhodinami

Pachatel chtěl lebku svaté Zdislavy zalitou v betonu pohřbít v řece

Policie už má ukradenou lebku svaté Zdislavy. Podezřelého z krádeže zadržela ve čtvrtek. Muž, který lebku ukradl, ji zalil do betonu. Relikvii se nyní snaží vyjmout specialisté. Zadržený podle policie vypověděl, že chtěl lebku pohřbít v řece.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Sněmovna schválila novelu rozpočtových zákonů

Poslanecká sněmovna v pátek i přes kritiku opozice schválila novelu zákonů o veřejných rozpočtech. Vláda podle návrhu bude moci mimo jiné navyšovat výdaje na strategické stavby podle liniového zákona nad schválené výdajové rámce. Novelu ale ještě musí schválit Senát a podepsat prezident. Opozice navíc avizovala, že se kvůli obsahu materiálu i zařazení pevného hlasování obrátí na Ústavní soud. Zákonodárci v pátek schválili rovněž dvě sociální předlohy.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoPřes čtyřicet procent nově prodaných vozů v Česku tvoří elektroauta

Víc než čtyřicet procent nově prodaných vozů tvoří elektroauta. Aktuálně se navíc českému automobilovému trhu daří – zákazníci od ledna do dubna koupili skoro 83 tisíc aut, o dvě a půl procenta víc než loni. A lepší výsledky vykazuje i výroba – tuzemské automobilky vyprodukovaly přes 525 tisíc osobních vozů. I přesto, že automobilky vyrábí víc elektrifikovaných vozů, zájem o ně je menší, než se předpokládalo. Pokud společnosti takových modelů neprodají dostatek, hrozí jim vysoké pokuty za neplnění emisních cílů.
před 5 hhodinami

Obce a městské části lákají učitele nabídkou bytů

Místo ve škole a k tomu obecní byt. Obce se snaží získat kvalifikované učitele, nabízejí jim proto obecní byty. Praha 13 už služební bydlení pro pedagogy plně obsadila a chystá další. Středočeské Černošice plánují dům s deseti byty pro zaměstnance základní školy. Radnice tak reagují na problémy škol se sháněním kvalifikovaných učitelů. ČT to potvrdily oslovené obce a základní školy. Zejména v okolí velkých měst vysoké ceny nájmů a dojíždění učitele od práce mimo centrum města často odrazují. Zvýhodněné bydlení se tak stává jedním z nástrojů, jak nové pedagogy přilákat a stávající udržet.
před 10 hhodinami
Načítání...