Experti koalice nedospěli k dohodě o poplatcích ve zdravotnictví

Praha - Expertní tým rodící se koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných dnes podle vyjednavače ODS Marka Šnajdra nedospěl k dohodě o poplatcích ve zdravotnictví. Kapitolu zdravotnictví už ale uzavřel a nebude se dále scházet, řekl Šnajdr po dnešním téměř čtyřhodinovém jednání. O poplatcích nyní budou vyjednávat lídři stran. Experti se podle Šnajdra neshodli na tom, jak nahradit finanční výpadek, který by zrušení poplatků způsobilo. Zrušit platbu za položku na receptu, která nyní činí 30 korun, požadovaly Věci veřejné. TOP O9 naopak požadovala zvýšení poplatků za recept na 50 korun za položku a za den v nemocnici z nynějších 60 korun na 100 korun. ODS chce ponechat nynější stav.

Na spory rodící se koalice o poplatcích už dříve reagoval úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Připomněl, že sociální demokraté předložili novelu zákona, která poplatky ruší. Doufá prý, že všechny strany, které chtěly zdravotnické poplatky před volbami zrušit, budou pro návrh hlasovat. Jmenoval v této souvislosti Věci veřejné.

Experti se podle Šnajdra dnes shodli na tom, že standardní zdravotní péče zůstane plně hrazená. „Pokud bude mít pojištěnec zájem o dražší variantu zdravotní péče, tak si zaplatí rozdíl v ceně,“ uvedl. Klíčová bude podle Šnajdra definice standardní zdravotní péče, kterou bude muset každá zdravotní pojišťovna svým pojištěncům garantovat, a to nejen co do rozsahu, ale i co do dostupnosti v čase a místě. Stanovení standardní péče bude podle Šnajdra úkolem pro ministra zdravotnictví, bude to vyžadovat přepracování legislativy i podzákonných norem. Pojištěnec musí přesně vědět, na co má na základě pojištění nárok. Na to dneska nikdo nedokáže odpovědět, dodal Šnajdr. Co všechno bude součástí standardní péče, za kterou se nebude doplácet, určí až nový ministr zdravotnictví. Koaliční experti mu na to dávají čas 18 měsíců.

2 minuty
Reportáž Jana Osúcha
Zdroj: ČT24

Experti se dohodli na tom, že koalice v zájmu ochrany pojištěnců zpřísní dozor nad zdravotními pojišťovnami. Nebude se týkat jen finančního hospodaření jako dosud, ale i péče o pojištěnce. Změní se i podmínky „nákupu péče“ pojišťovnami. Nynější bodový systém nahradí nákup péče za reálné ceny v korunách. Systém více zdravotních pojišťoven, které si budou moci konkurovat, zůstane zachován.

O navýšení plateb státu za jeho pojištěnce, jimiž jsou například děti, důchodci a nezaměstnaní, jak požadovala pro příští rok ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, dnes experti podle Šnajdra nejednali. Jurásková varovala, že bez zvýšení plateb státu za více než šest milionů jeho pojištěnců se dostanou pojišťovny v polovině roku 2011 do dluhů. Hrozí třeba odkládání plánovaných operací a omezování hrazení léků, uvedla. Podle Šnajdra je však nutné tento problém projednávat současně se státním rozpočtem. Nelze jednu položku vytrhávat z kontextu.  

Zdravotní pojišťovny dostávají za zaměstnance měsíčně v průměru 2 700 korun, podnikatelé platí necelých 1 300 korun, osoby bez zdanitelných příjmů 1 080 korun a stát dává za své pojištěnce 723 korun. Stát platí za 58 procent lidí, kteří však čerpají 80 procent péče. Podíl plateb státu v celkových příjmech zdravotních pojišťoven tvoří jen 22 procent. Zdravotnictví spotřebuje ročně 240 miliard korun. Mezi lety 2003 až 2007 stouply výdaje pojišťoven o 35 procent, spoluúčast pacientů o 123 procent. S ekonomickou krizí klesl výběr zdravotního pojištění, letos ještě pokrývají pojišťovny výpadek z rezerv.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nakažený meningitidou je hospitalizovaný. U ostatních vyšetřených se neprokázala

Meningitida nebyla prokázaná u žádného z 97 lidí, které záchranáři v pondělí v noci vyšetřili v ubytovacím zařízení v Roztokách u Prahy. Šlo o preventivní opatření kvůli potvrzené meningitidě u jednoho z ubytovaných zahraničních studentů, který je nyní v péči lékařů. Podle informací ČT lékaři ošetřili čtyři další osoby, které přišly s nakaženým do styku. Preventivně jim nasadili antibiotika. Tři propustili okamžitě, čtvrtého hospitalizovali a propustili v úterý brzy ráno.
11:18Aktualizovánopřed 40 mminutami

Češi by se zapojili do obrany země, o službě v armádě však neuvažují

Do obrany země by se byla ochotna zapojit více než polovina lidí, necelá polovina z nich i se zbraní v ruce. Většina Čechů ale neuvažuje o službě v armádě. Vyplývá to z v úterý zveřejněného průzkumu agentury STEM. Čtvrtina populace se vyjádřila pro navyšování výdajů na obranu na tři nebo pět procent hrubého domácího produktu (HDP). Průzkum se uskutečnil od 12. do 26. června a zúčastnilo se ho 1059 dospělých respondentů.
před 1 hhodinou

Záchranáři prověřovali desítky lidí v Roztokách u Prahy. Měli podezření na meningitidu

Záchranáři, policie i hasiči zasahovali v pondělí večer v Roztokách u Prahy kvůli podezření na infekční meningitidu typu B. Zdravotníci vyšetřili 97 lidí. U nikoho z nich se nákaza neprojevila. Na místě působili tři inspektoři provozu, záchranářská posádka a posádka s lékařem, informoval mluvčí středočeské záchranné služby Marek Hylebrant.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Chystá i sešrotování některých vozů. Podle výroční zprávy ČD Cargo, dceřiné firmy státních Českých drah, činil loni průměrný počet zaměstnanců asi 6500.
před 4 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Kde a jak požádat o voličský průkaz?

Každý volič automaticky hlasuje ve volebním okrsku, kde má své trvalé bydliště. Pokud si ale zařídí voličský průkaz, může hlasovat kdekoliv v České republice, případně i v zahraničí na zastupitelském úřadě. Vybírá si pak z kandidátů toho kraje, ve kterém chce volit. Žádat o průkaz je možné osobně i on-line a lidé ho pak nesmí zapomenout přinést k volbám. Web ČT24 připravil přehledné informace o tom, jak si voličský průkaz vyřídit.
před 6 hhodinami

Neznalost úvěrů vede k zadlužení, rizikové jsou hlavně nebankovní půjčky

Nedostatečné znalosti o půjčkách, malá orientace v rizicích a narůstající potíže se splácením. Nový průzkum agentury Behavio pro projekt „Neplať úroky“ ukázal, že do dluhových pastí se stále častěji dostávají nejen nízkopříjmové domácnosti, ale i mladí lidé a příslušníci střední třídy. Nejrizikovější jsou přitom půjčky od nebankovních společností. Situaci potvrzují právníci, poradny i sociální pracovníci.
před 6 hhodinami

Obrana Izraele už přesáhla přiměřenou únosnost, míní Vystrčil

„Osobně jsem přesvědčen, že obrana Izraele už přesáhla přiměřenou únosnost. Dění v Gaze a vraždění civilistů je potřeba co nejdříve zastavit,“ sdělil v Událostech, komentářích předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Podle něj nebyla Praha k podpisu pondělní výzvy k ukončení bojů přizvána kvůli své dlouhodobé pozici podporující Jeruzalém. Podle poslance Jiřího Kobzy (nestr.) by měla být česká diplomacie „více rozkročená doširoka“. Exministr zahraničí Tomáš Petříček podotkl, že je na místě se ptát, zda je teroristické hnutí Hamás relevantním aktérem pro jednání o budoucnosti Gazy. Hosté pořadu moderovaného Barborou Kroužkovou se věnovali také možnému ukončení ruské agrese na Ukrajině.
před 14 hhodinami

Českem se prohnaly bouřky, hasiči hlásí desítky výjezdů

Linie bouřek začala v pondělí vpodvečer postupovat přes jižní na střední Moravu. Pásmo mířící ze Slovenska prošlo i Zlínským krajem. Na mnoha místech vyjížděli hasiči k popadaným stromům. Pro území východní poloviny Čech, na Moravě a ve Slezsku vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) od pondělních 15:00 do 21:00 výstrahu s nízkým stupněm rizika.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...