ČSSD: Méně pojišťoven, zachovat síť nemocnic

Praha - Opoziční ČSSD ve svém návrhu reformy zdravotnictví požadují snížit počet zdravotních pojišťoven, vybudovat síť veřejných neziskových nemocnic a zrušit stropy pro platby zdravotního pojištění. Sociální demokraté by rovněž zrušili regulační zdravotnické poplatky kromě platby v nemocnici, který by se ale měl jmenovat příspěvek na stravu. Uvádí to stranické materiály, které dostali novináři při dnešním představení reformy ČSSD. Podle předsedy Bohuslava Sobotky je koncept reformy ČSSD návrhem do diskuse, kterou chce uzavřít na podzimní programové konferenci.

Pojišťovna by měla být podle nejsilnější opoziční strany nejlépe jen jedna a měla by být kontrolována sněmovní komisí. Nejprve by se ale měly spojit pojišťovny, které většinově ovládá stát, a ostatní pojišťovny. Zaměstnanecká pojišťovna by se po určité době měla soustředit jen na komerční připojištění.

„Považujeme za zbytečné a drahé udržovat současný systém,“ uvedl stínový ministr zdravotnictví David Rath. Snížení provozních nákladů pojišťoven na dvě procenta by podle ČSSD přineslo tři miliardy korun ročně. Příspěvek na stravu označil Rath za věc k diskusi. Výše není stanovena, mohla by se například podle něho odvíjet od nákladů nemocnice na jídlo a lidé by úhradu platili zřejmě jen určitý počet dnů v roce. Rath by nebyl ani proti možnosti, že platbu by nehradil člověk, kterému by jídlo nosili příbuzní.

Poplatky ve zdravotnictví zavedla vláda Mirka Topolánka (ODS), současný Nečasův kabinet zřejmě prosadí zvýšení platby za den v nemocnici o 40 na 100 korun. Zrušené poplatky by ČSSD kompenzovala vyššími platbami z pojištění. Například jen zrušení stropů pro úhradu zdravotního pojištění by přineslo podle sociální demokracie asi dvě miliardy ročně. Sociální demokraté ale připouštějí i zvýšení sazby zdravotního pojištění.

ČSSD je dále pro udržení základní sítě nemocnic pod veřejnou kontrolou a proti jejich privatizaci. ČSSD by také chtěla mimo jiné zjednodušit úhrady za péči a „odstranit chaos ve stanovení úhrad, cen a doplatků za léky“. Možné úspory na lécích Rath odhadl na dvě miliardy korun, stejnou sumu předpokládá u nákupu zdravotnického materiálu.

11 minut
Studio ČT24 o reformě zdravotnictví ČSSD
Zdroj: ČT24

Nejsilnější opoziční strana je proti růstu spoluúčasti pacientů a rozdělení péče na standardní a nadstandardní, jak prosazuje vláda. Spoluúčast by se měla naopak snížit ze současných asi 17 procent na 15 procent. Naopak by ČSSD zvyšovala platby za státní pojištěnce, tedy například za děti a důchodce. Měl by růst podíl hrubého domácího produktu vynakládaného na zdravotnictví z nynějších asi sedmi nejméně na osm, případně na devět až deset procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hasiči likvidují požár v panelovém domě v Opavě, na místě jsou zranění

Hasiči likvidují požár v bytě panelového domu v Opavě-Kateřinkách. Pomocí vyváděcích masek zachránili osm lidí, dalších dvacet evakuovali. Záchranáři zatím ošetřili devět osob, tři z nich byly převezeny do nemocnice, řekly mluvčí moravskoslezských hasičů Petra Lukášová a mluvčí záchranné služby Jana Šedovičová.
před 4 mminutami

Výrobci sdílené elektřiny musí mít nově uzavřenou smlouvu o odpovědnosti za odchylku

Lidé, kteří vyrábějí elektřinu a sdílejí ji, musí mít od července podepsanou smlouvu o odpovědnosti za odchylku. Od 1. srpna dokonce výrobce bez ní lze označit za zdroj neoprávněné dodávky a hrozí jim pokuty nebo dálkové odpojení od sítě. Podle Elektroenergetického datového centra je takových subjektů ještě několik set. Obecně zájemců o sdílení energie přibývá, nyní je registrováno 27 tisíc zákazníků, kteří si od loňského srpna poslali 25 gigawatthodin.
před 3 hhodinami

Odborníci letos řešili už přes osm desítek podezření na otravu houbami

Toxikologické informační středisko od června eviduje už přes osmdesát případů otravy nebo podezření na otravu houbami. Polovinu případů tvořily děti. Podle zjištění České televize se lidé nejčastěji potýkali s problémy způsobenými nesprávným skladováním nebo úpravou běžně jedlých druhů.
před 4 hhodinami

Dva měsíce před volbami přišli do Událostí, komentářů zástupci sedmi uskupení

Dva měsíce před sněmovními volbami se ve speciálním vydání Událostí, komentářů s moderátorkou Janou Peroutkovou sešli zástupci stran a hnutí, které mají dle průzkumů šanci dostat se do sněmovny. O obraně, rozpočtu, zdravotnictví či bydlení přišli debatovat Radek Vondráček (ANO), Marek Benda (ODS), Tomio Okamura (SPD), Michaela Šebelová (STAN), Zdeněk Hřib (Piráti), Kateřina Konečná (KSČM) a Boris Šťastný (Motoristé).
před 12 hhodinami

Nové studně budou levnější, u odborníků však novela budí spíše rozpaky

Ze tří stovek korun se poplatek za povolení studny loni v červenci zvýšil na deset tisíc korun, letos od srpna pak klesl na pět tisíc korun. Je to jeden z výsledků stavební novely, letos už páté. Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě však tvrdí, že se v předpisu nadále těžko orientuje i odborník a uvítala by komplexní pozměňovací návrh. To ministerstvo pro místní rozvoj odmítá.
před 13 hhodinami

Státní rozpočet v červenci skončil v deficitu 168,2 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu za prvních sedm měsíců letošního roku dosáhl 168,2 miliardy korun, uvedlo ministerstvo financí. Výsledek hospodaření státu za sedm měsíců je tak nejnižší od začátku pandemie covidu-19, zároveň je ale šestý nejhlubší od vzniku Česka. Loni stát za stejné období roku hospodařil se schodkem 192,3 miliardy.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Bitcoinový audit podle Decroix ukazuje, že ministerstvo nic netají

Externí audit bitcoinového daru podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) ukazuje, že její resort netají žádná zjištění, která by nechtěl publikovat. První část auditu je již zveřejněná a na konci srpna bude pak známá jeho kompletní verze. Podle opozice nezjistil nic nového. Koaliční partneři chtějí počkat na celkové dokončení a zároveň žádají prošetření celé transakce, zda nedošlo k trestnému činu.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Výše sankce za předčasný konec u dodavatele energií podléhá nově limitu

Dodavatelé energií budou od pátku pokutovat zákazníky, kteří předčasně ukončí smlouvu, podle nových pravidel. Sankce bude nově představovat až čtyřicet procent z částky, kterou by zákazníci jinak zaplatili při trvání smlouvy do jejího konce. Dosud se dodavatelé museli řídit pouze zásadou přiměřenosti. Počítá s tím novela energetického zákona, která upravuje i některé další podmínky ve vztahu mezi obchodníky a spotřebiteli. Novela také posílila některé kompetence Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
před 18 hhodinami
Načítání...