Co prožili díky LSD, si po desítkách let odborníci pochvalují

Praha – Na dvě desítky psychiatrů a psychologů, kteří v 60. a 70. letech testovali LSD sami na sobě, zpovídali autoři studie dlouhodobého vlivu této látky na lidské zdraví. Experimentátoři a pokusné osoby v jednom po letech hodnotí laboratorní zkušenost s látkou velmi pozitivně. Postrčila je k hlubšímu sebepoznání a prohloubila jejich porozumění lidem s duševním onemocněním. Odborníci ovšem neupouštějí od varování, že bez lékařské asistence může být požití drogy i smrtelné.

Závěry studie publikovali v prestižním časopise odborníci z Národního ústavu duševního zdraví. Jde podle nich o první systematický počin zaměřený na autoexperimenty s LSD v zemích bývalého východního bloku. „Nedošlo k žádným dlouhodobě negativním konsekvencím. Naopak se potvrdilo, že tito lidé hodnotili velmi kladně vliv své zkušenosti na jejich vlastní poznání sebe sama,“ tvrdí jeden z autorů výzkumu Petr Winkler.

Autoři studie oslovili 29 respondentů, kteří podstoupili alespoň jeden autoexperiment s LSD v letech 1952–74. Testování muselo být dobrovolné, provedené v klinických podmínkách a pod dohledem lékaře. Dotyčná osoba také musela být odborníkem v oblasti duševního zdraví, popřípadě obor studovat. Nakonec se zúčastnilo 22 lidí - 5 žen a 17 mužů. K experimentování na sobě samých před zhruba půl stoletím docházelo mimo jiné i z etických pohnutek, aby vědci nemuseli podávat „pokusným osobám“ látku, jejíž účinky na sobě předtím sami nevyzkoušeli.

2 minuty
Co prožili díky LSD, si po desítkách let odborníci pochvalují
Zdroj: ČT24

LSD je droga nevyzpytatelná

Účinky psychedelické látky LSD se nedají odhadnout, mění se vnímání času, prostoru i reality. „Halucinogen i při opakovaném podávání, i při podání stejné dávky u člověka, který s ním má třeba opakované zkušenosti, může najednou zapůsobit zcela diametrálně odlišně,“ zdůrazňuje lékař Drop In Jiří Presl. Vyvolává mystické i psychotické stavy, člověk se po požití látky potýká s halucinacemi, citlivostí na okolí či oživenými zážitky, se kterými se neuměl vyrovnat a vytěsnil je z paměti.

Na psychedelické účinky LSD (Diethylamid kyseliny lysergové) přišel v dubnu 1943 Albert Hofmann docela náhodou. Švýcarskému chemikovi kápla látka na ruku, záhy prožil intenzivní pocity od úzkosti po štěstí a barevné fantazie. Po třech dnech pokus zopakoval, třebaže to tentokrát přehnal a pocity nebyly jen veselé a barevné. Nicméně zvládl ještě za asistence kolegy dojet z laboratoře domů na kole a tento den se dodnes připomíná jako takzvaný Bicycle Day.

LSD zaujala i vědce a vojáky v Čechách

  • V Česku výzkum omamných látek začal již před druhou světovou válkou. Psychiatr Svetozár Nevole tehdy pracoval s meskalinem. V 50. letech výzkumy s LSD prováděla skupina vědců v tehdejším Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze. Změněnými stavy vědomí a prožívání po požití LSD se zabývali i další čeští vědci, ale v roce 1974 bylo používání halucinogenů v léčbě a výzkumu zakázáno.
  • Na přelomu 70. a 80. let experimentovala s LSD také tehdejší československá armáda. Na dobrovolnících z řad vojáků základní služby zkoušela jejich chování a především to, jak jsou schopni se soustředit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
14:32Aktualizovánopřed 20 mminutami

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK, ale pouze názorem francouzského eurokomisaře. Pro Česko podle něj nemá žádný závazný účinek.
09:23Aktualizovánopřed 25 mminutami

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 28 mminutami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 1 hhodinou

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 4 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 6 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 8 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 9 hhodinami
Načítání...