Co dělat, když trpíte nespavostí

Praha - Každý třetí člověk má problémy s nespavostí a každý desátý z nás trpí závažnou poruchou spánku. Může za to hormon melatonin, který se tvoří v mozku. Jeho hladina je nejvyšší v pubertě a s věkem klesá, proto mají problémy se spánkem hlavně starší lidé. Problém lidé často řeší léky, ale ty vedou k závislosti a z dlouhodobého hlediska problém neřeší. Chronická nespavost vede k depresím, úzkostem, poruchám pozornosti, častějším úrazům a poklesu pracovní výkonnosti. Často se traduje, že je optimální spát osm hodin denně. Každý člověk ale potřebuje rozdílný počet hodin.

Lidové recepty tvrdí, že je před spaním dobré počítání oveček, teplé mléko s medem nebo sklenička vína. Ne každý ale po ulehnutí do postele usíná: „Nespavost je stav, kdy pacient hodnotí svůj spánek jako obtížně dosažitelný, přerušovaný, krátký nebo celkově nedostačující a neosvěžující,“ vysvětluje Lucie Závěšická ze Spánkové laboratoře v Praze.

Za špatný spánek může nepravidelný denní režim, dlouhodobý stres a napětí, poslední dobou také obavy z dopadů současné krize. „Vzrůstá pracovní tempo a stres, které lidi mají, takže jsou více napjatí, víc večer řeší, co přes den zvládli a nezvládli,“ řekl přednosta Psychiatrické kliniky v Olomouci Ján Praško.

Chronická nespavost se nejčastěji léčí hypnotiky. Za ta se v Česku měsíčně utratí 20 milionů korun. Hypnotika však nejsou řešením, podle studií je velmi úspěšná psychoterapie. Důležité je uspořádat jinak životní styl, dodržovat pravidelný denní rytmus a respektovat vnitřní hodiny. Dlouhodobá nespavost podle lékařů způsobuje vyčerpání a zvyšuje riziko deprese. Lidé, kteří mají potíže s nespavostí delší než měsíc, by proto měli navštívit odborníka, který jim pomůže obnovit přirozený spánkový rytmus.

Co dělat v případě nespavosti:

  • Asi pět hodin před usnutím nepijte kávu, čaj, kolu nebo energetické nápoje. Působí povzbudivě a ruší spánek.
  • Nepijte večer alkohol, zhoršuje kvalitu spánku.
  • Nekuřte, zvláště ne před usnutím. Nikotin organismus povzbuzuje.
  • Vynechejte večer těžká jídla, jezte naposledy tři až čtyři hodiny před ulehnutím.
  • Lehká procházka po večeři může spánek zlepšit. Naopak cvičení tři až čtyři hodiny před ulehnutím může spánek narušit.
  • Po večeři již neřešte důležitá témata, která vás mohou rozrušit.
  • Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku a milování (v posteli nejezte, nečtěte si, nedívejte se na televizi a přes den ani neodpočívejte).
  • V místnosti na spaní minimalizujte hluk a světlo a zajistěte vhodnou teplotu (nejlépe 18 až 20 °C).
  • Uléhejte a vstávejte každý den přibližně ve stejnou dobu, i o víkendu.
  • Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. V posteli se zbytečně nepřevalujte, postel neslouží k přemýšlení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoŽák, noty a umělá inteligence. Hru na hudební nástroje už učí i AI

Zapojení umělé inteligence do výuky hry na hudební nástroj je tu. Ve světové konkurenci se uchytila i tuzemská aplikace. Lekce dává od loňska. Nejvíc uživatelů má ve Spojených státech, hned poté v Česku. Aplikace vychází z populárního formátu videohry Guitar Hero, kde tóny padají jakoby seshora a naznačují tak prstoklad v reálném čase.
před 49 mminutami

VideoResort práce chystá změny v ochraně dětí. Centrální úřad má sjednotit pravidla

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá změny v sociálněprávní ochraně dětí. Hodlá ustavit centrální úřad. Šéf resortu Aleš Juchelka (ANO) si od něj slibuje sjednocení pravidel pro pracovníky napříč republikou. V současném režimu například sociální pracovníci i úřady rozhodují a jednají rozdílně. Ministr chce o změnách jednat na koaliční radě, ale i ve sněmovně. Návrh by mohl předložit ještě letos. Ustavení centrálního úřadu, se kterým by pracovníci konkrétní případy konzultovali, by mohlo mít podporu i u části opozice. Záležet bude na přesné podobě zákona.
před 1 hhodinou

V případu požáru ve zbrojovce obviněn další člověk, jiný zadržen v Bulharsku

Kriminalisté v sobotu obvinili v případu zapálení haly zbrojovky LPP Holding v Pardubicích dalšího člověka. Jeden člověk byl navíc v pátek zadržen v Bulharsku, Česko požádá o jeho vydání. Policie to v sobotu večer bez dalších podrobností uvedla na síti X.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

VideoPamátky se po zimě otevírají, připravily i řadu novinek

Hrady a zámky se po zimní pauze opět otevřely výletníkům. Loni je navštívilo 4,3 milionu lidí, o šest procent víc než v roce 2024. První návštěvníky v sobotu přivítal zámek v Holešově, kde se mohli podívat, jak se plete pomlázka za patnáct sekund. Bohatý program má připravený také hrad Kašperk, jehož správce Václav Kůs se stal díky snahám o oživení objektu Kastelánem roku 2025. Zámek v Českém Krumlově opět vystavuje zlatý kočár v Eggenberském sálu, návštěvníci ho můžou vidět téměř po roce. Zámek v Bučovicích letos umožňuje návštěvníkům nahlédnout i do míst, kam se běžně nepodívají – na půdu nebo do věže s hodinovým strojem. Na zámek Veltrusy přišli první návštěvníci už ve čtvrtek. K vidění je třeba barokní sál, který se objevil ve filmu Amadeus. Navštívit lze i další památky. Rudá věž smrti v Ostrově, která sloužila jako třídírna uranové rudy v komunistickém pracovním táboře, teď prošla opravou. Velikonoční víkend tak zahajuje sezonu památek a naopak symbolicky uzavírá tu lyžařskou.
před 12 hhodinami

Na summitu NATO Česko zastoupí Babiš, Macinka a Zůna. S Pavlem vláda nepočítá

Na letním summitu NATO v Ankaře budou Česko reprezentovat premiér Andrej Babiš (ANO), ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) a šéf diplomacie Petr Macinka (Motoristé). S účastí prezidenta Petra Pavla vláda nepočítá. Všichni tři jmenovaní představitelé kabinetu to potvrdili pro ČT. Hlava státu ale ještě chce s ministerským předsedou o složení delegace jednat. Termín schůzky však zatím dohodnutý nemají. Dosud platilo, že na vrcholných zasedáních Aliance stát obvykle zastupoval prezident – na summitech EU pro změnu premiér.
před 12 hhodinami

V Praze někdo vykradl bankomaty, poničil je asi výbušninou. Škoda je v milionech

V Opatovské ulici v Praze někdo v noci na sobotu poškodil dva bankomaty a ukradl z nich všechny peníze. Škoda je dle policistů několik milionů korun. Ti také zjišťují, jakým přesně způsobem do bankomatů pachatelé pronikli, řekla policejní mluvčí Eva Kropáčová. Policií zveřejněná fotografie ale naznačuje, že bankomaty byly poničené s použitím výbušniny. Z místa podezřelí odjeli na elektrokoloběžkách. Zloděje, kteří byli nejméně dva, policie hledá. Útoky na bankomaty s použitím výbušniny jsou podle mluvčích bank ojedinělé. Incident částečně omezil provoz blízkého obchodního centra.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

VideoOdborníci monitorují pohyb vlků na Broumovsku pomocí GPS

V oblasti Broumovska se v současnosti pohybují dva vlci s telemetrickými obojky. Ochránci přírody tak chtějí sledovat jejich trasy i to, jak blízko se přibližují k lidským obydlím. Nedávno se šelmy dostaly i do těsné blízkosti člověka. Odborníci teď pomocí GPS monitorují jejich pohyb. A vzkazují lidem, aby z vlků neměli strach, protože od jejich návratu do tuzemské přírody jejich vyloženě agresivní chování zaznamenáno nebylo. Už v lednu také na Broumovsku dobrovolníci vlky sčítali – ukázalo se, že na širším území zahrnujícím i Polsko žijí tři smečky a kolem 25 jedinců.
před 18 hhodinami

Nečekaný trend v programu Erasmus+. Středoškoláky láká Slovensko

Tuzemští středoškoláci stále více využívají program Erasmus+. Nově u nich roste zájem o sousední Slovensko. Tam v loňském roce vyjelo 1860 studentů a učňů, meziročně o 442 víc. Celkově v roce 2025 vyjelo do zahraničí 15 410 studentů středních škol a učilišť, což je o 2748 víc než předloni. Vyplývá to z dat Domu zahraniční spolupráce, který v Česku evropský vzdělávací program Erasmus+ administruje.
před 23 hhodinami
Načítání...