Čeští politici ratifikaci v Polsku vítají

Praha – Polsko dnes při slavnostním ceremoniálu a podpisu prezidenta Lecha Kaczyńského došlo k završení své ratifikace Lisabonské smlouvy. Obrátilo tak veškerou pozornost evropských státníků a zahraničních novinářů na Českou republiku a především na prezidenta Václava Klause, jehož podpis by definitivně proces schvalování reformního dokumentu ukončil. Český premiér Jan Fischer uvítal završení ratifikace v Polsku a věří v to, že v „dohledné době“ se tento dokument upravující činnost Evropské unie podaří přijmout i v Praze. Ministr pro EU Štefan Füle doufá, že smlouvu Česko ratifikuje do konce roku.

Evropa čeká na podpis prezidenta a tvrdého kritika smlouvy Václava Klause, ale také na rozhodnutí Ústavního soudu, který ji na návrh několika senátorů posuzuje. Klausova kancelář zatím polský krok nekomentovala. Klaus ratifikační proces v ČR ještě víc zkomplikoval tím, že nečekaně a bez konzultací s českou vládou začal vyžadovat trvalou výjimku z Listiny základních práv a svobod, která je součástí Lisabonské smlouvy. Fischer už odmítl možnost, že by jednání o výjimce mohla vést ke znovuotevření ratifikace v celé EU.

ODS podle stranického mluvčího Martina Kupky opakovaně upozorňovala na to, že prodlužování ratifikačního procesu ČR neprospívá. Občanští demokraté jsou přesvědčeni o tom, že prezident Klaus ratifikaci po kladném výroku ÚS dokončí, ať už nalezne shodu s vládou na svých dodatečných požadavcích či nikoliv. Kupka připomněl, že Lisabonskou smlouvu schválily obě komory českého parlamentu.

Sociální demokrat a šéf zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jan Hamáček označil Kaczyńského krok za potěšující zprávu, „která ovšem ČR staví do plného světla, protože jsme poslední zemí, jež ještě neratifikovala“. Nyní se prý zraky celé EU upírají na Prahu a především na Pražský hrad. „Doufám, že se ratifikace do konce roku stihne, ale už si to netroufám odhadovat. Jde plně o rozhodnutí prezidenta, jehož kroky jsou v této věci nepředvídatelné,“ podotkl Hamáček.

Předseda KSČM Vojtěch Filip očekával, že Česko bude v ratifikaci Lisabonské smlouvy poslední. „Česká republika musí učinit své suverénní rozhodnutí. Mne stále mrzí, že se o Lisabonské smlouvě nehlasovalo v referendu, bylo by to pro ČR možná méně politicky komplikované a důstojnější,“ podotkl lídr komunistické strany.

Šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda řekl, že prezident by neměl váhat a podepsat Lisabonskou smlouvu okamžitě, neboť s ní souhlasily obě komory českého parlamentu a už se vyjádřil i ÚS. „Slíbil věrnost ČR a také, že bude dodržovat její zákony,“ uvedl Svoboda.

Exministr zahraničí a lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg poblahopřál „Polákům, že to mají konečně za sebou“. „Pouze doufám, že to konečně podepíše i náš pan prezident. Měl by sledovat příklad pana Kaczyńského,“ řekl senátor a zastánce reformující smlouvy, který přímo v Lisabonu spolu s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem smlouvu podepisoval.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška má za další ostudu pro ČR fakt, že země stále ratifikaci Lisabonské smlouvy neukončila. „Ukázalo se, že Češi se nedokážou včas a jasně dohodnout, co je v jejich zájmu,“ míní Liška. Podle něj je v životním zájmu ČR být součástí evropské integrace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
11:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:41Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Obviněným v kauze Motol policie zajistila majetek za více než sto milionů korun

Obviněným v korupční kauze týkající se zakázek ve Fakultní nemocnici Motol policie zajistila na pokyn evropské prokuratury majetky „výrazně převyšující" sto milionů korun. Serveru iROZHLAS.cz to řekla dozorující žalobkyně Zdeňka Pavlásková, podle které nemusí být soupis zajištěného majetku konečný. Kriminalisté za úplatkářské trestné činy, dotační podvod, praní špinavých peněz nebo za poškození finančních zájmů EU v případu stíhají dvě desítky lidí.
před 4 hhodinami

Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo

Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
09:24Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ministerstvo musí znovu rozhodnout o odškodnění ženy za sterilizaci

Ministerstvo zdravotnictví musí znovu rozhodnout o odškodnění ženy, která před 45 lety podstoupila sterilizaci, a to bez náležitého souhlasu a poučení o nevratnosti zákroku. Ministerstvo žádost původně zamítlo s tím, že lékaři postupovali v souladu s tehdejší právní úpravou. Rozhodnutí ale zrušil Městský soud v Praze. Ministerstvo nyní neuspělo s kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Na rozsudek NSS upozornila Liga lidských práv.
před 5 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne rozebírali soudní verdikt nad Le Penovou

Hosté Událostí, komentářů týdne se věnovali politické situaci ve Francii, kde byla kandidátka na prezidentku Marine Le Penová soudně vyřazena z volebního boje kvůli zpronevěře prostředků Evropského parlamentu. Hosté rozebírali i dopady amerických cel na běžné spotřebitele, věnovali se fenoménu seriálu Adolescence a jeho vlivu na vnímání agresivity u dospívajících a pirátům českých silnic. Pozvání přijali novinářka Marie Bastlová, kardiolog Petr Neužil, herec a režisér Milan Šteindler, bývalý novinář a politik Vladimír Mlynář a publicista Michael Durčák.
před 8 hhodinami

Česko opět splňuje kritérium pro přijetí eura. Politikům se do toho ale nechce

Česko loni zpomalilo tempo svého zadlužování víc, než vláda očekávala. Schodek veřejných financí poklesl podle statistiků ze 3,8 na 2,2 procenta HDP. To znamená, že Česká republika znovu začala plnit klíčové kritérium pro přijetí eura. Strany, které mají ve sněmovně jasnou většinu, ale zavést unijní měnu ani v příštím volebním období nechtějí.
před 9 hhodinami

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
před 10 hhodinami
Načítání...