Česko postihla obleva, místy hrozí povodně

Praha - Po silných mrazech postihla Česko obleva. Problémy byly hlavně ráno, kdy se teploty ještě držely okolo nuly a mokrá zem namrzala. Na severu republiky se stalo hned několik nehod. Kvůli dešti a oblevě varují meteorologové před zvýšenými hladinami řek, může být dosažen první, výjimečně i druhý stupeň povodňové aktivity. V dalších dnech bude rtuť teploměru ještě stoupat. Nejtepleji, až 12 stupňů, by mělo být ve středu. Už koncem týdne se ale mají vrátit mrazy.

Hladiny začnou stoupat už dnes večer, ve středu mohou dosáhnout prvního, ojediněle i druhého stupně povodňové aktivity. „S ohledem na rozložení sněhových zásob a předpokládaných dešťových srážek k tomu může nejpravděpodobněji dojít ve středních polohách na západě a jihu České republiky, případně v oblasti Českomoravské vrchoviny,“ uvedli meteorologové. Doporučují proto sledovat předpovědi počasí.

„Od dnešního rána do středy rána očekáváme pět až 15 milimetrů, na Šumavě až 20 milimetrů dešťových srážek. Ve středu a v noci na čtvrtek pak dalších jeden až pět, na Šumavě až deset milimetrů. Srážky v kombinaci s oteplením a čerstvým větrem povedou k tání sněhové pokrývky,“ uvedl ČHMÚ. Výstraha před zvýšením hladiny řek platí od dnešního večera do pátku pro kraje Středočeský, Plzeňský, Jihočeský, Vysočinu a Prahu. 

Hasiči sundávají ze střech sníh

Prudké oteplení také uvolňuje sníh a led ze střech. Na některých místech republiky ho proto hasiči raději sami shazují. „V některých případech hasiči mohou pomoci, pokud se jedná o bezprostřední ohrožení životů, popřípadě majetku občanů. Hasičům tato povinnost ze zákona nevyplývá, je odpovědností majitelů, aby si na tuto službu včas objednali soukromou firmu,“ uvedla mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.

Sněhové převisy dělají problém například v centru Klatov, kde v minulém týdnu napadlo zhruba 40 cm sněhu. Městská policie uzavřela dvě ulice poblíž náměstí, kde kusy těžkého sněhu visely ze střech městského úřadu a dalších budov. Sem pak najela hasičská plošina.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Místopředsedy ODS se stali Haas, Drobil, Červíček a Vondra

Po sobotním zvolení Martina Kupky předsedou Občanské demokratické strany a Tomáše Portlíka jeho statutárním zástupcem v neděli v Praze pokračoval kongres ODS. Ten rozhodl mimo jiné o tom, že místa čtyř řadových místopředsedů obsadí poslanec Karel Haas, exministr životního prostředí Pavel Drobil, senátor Martin Červíček a europoslanec Alexandr Vondra.
06:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Prezident se zachoval jako slon v porcelánu, prohlásil Macinka. Pavel kritiku odmítl

Prezident Petr Pavel nekonzultoval s vládou nabídku letounů pro Ukrajinu, reagoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) v Otázkách Václava Moravce na zprávu, že Pavel měl při návštěvě Kyjeva říct, že Česko může v krátké době dodat několik středních bojových letadel. Podle Macinky se zachoval „jako slon v porcelánu“. Prezident odmítl kritiku, podle něj ukrajinská strana navrhla odkoupení letounů L-159, což označil za příležitost pro českého výrobce. Šéf sněmovny Tomio Okamura (SPD) také podotknul, že prezidentovo vyjádření upravila ukrajinská média a později převzala ta česká.
14:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Lídr musí mít tah na branku a neohlížet se, zdůraznil nový předseda ODS Kupka

Nově zvolený předseda ODS Martin Kupka v Interview ČT24 hovořil o změnách ve straně, její budoucnosti a své roli jako lídra. „ODS musí lidem nabízet praktická a kompetentní řešení pro jejich každodenní život,“ uvedl. Moderátor Daniel Takáč se zeptal, zda se Kupka cítí být lídrem a neobává se třeba nového hnutí hejtmana jihočeského kraje Martina Kuby. „Lídr nemá obavy. Má tah na branku a snahu vytáhnout stranu co nejvýš. Nemůže se pořád ohlížet, to by byl slabý lídr,“ reagoval.
před 4 hhodinami

Propuštěný Čech je na cestě z Venezuely, uvedl Macinka

Letadlo s propuštěným Čechem Janem Darmovzalem je na cestě z Venezuely, ve večerních hodinách by mohlo přistát v Praze. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem.
13:15Aktualizovánopřed 4 hhodinami

SPD a Motoristé nebudou hlasovat pro vydání Babiše a Okamury ke stíhání

SPD a Motoristé nebudou ve sněmovně hlasovat pro vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy dolní komory Tomia Okamury (SPD) k trestnímu stíhání. V diskusním pořadu televize Prima to v neděli řekli Okamura a ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé). Babiš již dříve prohlásil, že se ke stíhání v kauze Čapí hnízdo vydat nenechá. Ministr průmysl Karel Havlíček (ANO) s tím souhlasí. Případ je podle něj zpolitizovaný a projednává se příliš dlouho.
před 5 hhodinami

Vláda zahájí přípravné kroky k zestátnění ČEZu, řekl Havlíček

Vláda dál počítá s výkupem akcií ČEZu, proces bude trvat rok a půl až dva. V rozhovoru pro Týden v politice to uvedl první vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Přesný postup ministr průmyslu a obchodu nekomentoval – s ohledem na to, že jde o cenotvorné informace. Přípravné kroky by ale podle něj mohly začít v následujících měsících.
před 8 hhodinami

Policisté chtějí větší přísnost vůči agresivitě za volantem

Policie chce přísněji zakročit proti úmyslné agresivitě řidičů na silnicích. Přibývá totiž nehod, za kterými stojí bezohledné chování lidí za volantem. Počet nehod kvůli agresivní jízdě se zvýšil z 1971 v roce 2023 na 2667 o rok později a 2984 loni. V drtivé většině případů šlo o přestupky. Ujíždění před hlídkou, vybržďování nebo třeba extrémní překračování rychlosti v obci by ale nově mohlo být trestným činem. Na změně zákona už se pracuje a hotová má být ještě letos. Kromě přísnějších trestů by mohlo dojít také k zabavení vozidla.
před 9 hhodinami

Nová pravidla umožní spotřebitelům požadovat opravu výrobků

Od 31. července letošního roku budou muset členské státy Evropské unie uplatňovat ve svých vnitrostátních předpisech nová unijní pravidla na podporu oprav zboží. Cílem těchto opatření je především vytvořit systém, který upřednostňuje opravu výrobku před nákupem nového. Předčasná likvidace opravitelného zboží totiž každoročně vede k obrovskému množství odpadu a spotřebě zdrojů. Spotřebitelé by tak nově měli mít právo požadovat, aby prodejci opravili výrobky, které jsou dle práva EU technicky opravitelné.
před 12 hhodinami
Načítání...