Česko odsoudilo násilí v Tibetu, účast na olympiádě zatím neřeší

Praha - Česká vláda dnes odsoudila násilí na demonstrantech, kteří požadují uvolnění poměrů v Tibetu. Premiér Mirek Topolánek uvedl, že kabinet sleduje s hlubokým znepokojením události v provinciích Číny, které si vyžádaly řadu obětí a zraněných, a požaduje okamžité zastavení represí. Žádá propuštění preventivně zadržených. Po čínské vládě také chce, aby umožnila přístup k objektivním informacím tím, že pustí do oblasti střetů nezávislé novináře. Bojkot olympiády zatím neřeší.

Premiér Mirek Topolánek zatím neuvažuje o tom, že by se v létě nezúčastnil olympijských her v Číně. „Pokud se situace bude zhoršovat, nevylučuji, že by na olympiádu nejel, zatím je ale čas,“ konstatoval s tím, že akreditaci má stejně jako prezident Václav Klaus. Velké závěry nechce nyní vyvozovat ani pro účast českých sportovců na akci.

Podle ministryně obrany Vlasty Parkanové Čína přes hospodářský vývoj zůstává komunistickou diktaturou a nepomohla tomu ani organizace olympijských her. „Řešení silou vede pouze k dalšímu zhoršení situace, proto vyzýváme k maximální zdrženlivosti,“ uvedl v prohlášení ministerstva zahraničí nemocný šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Také on se vyslovil pro uvolnění svobodného přístupu k objektivním informacím o tom, co se v Tibetu děje.

"Vláda České republiky a česká veřejnost tradičně kladou velký důraz na
ochranu lidských práv, základních svobod a na ochranu kulturního a náboženského dědictví v celém světě, včetně Tibetu. Jsou to univerzální
hodnoty, na něž nelze rezignovat v Praze, ani ve Lhase, a už vůbec ne v roce pořádání olympijských her v Pekingu," dodal Schwarzenberg.

Také Kardinál Miloslav Vlk dnes vyzval k solidaritě s Tibeťany. "Jako
katolický biskup nemohu mlčet k násilí, které čínský režim páchá na
Tibeťanech, na jejich národní nezávislosti i na jejich náboženství. Nesmíme podléhat dojmu, že Tibet je daleko. Když jsme my jako církev byli utlačováni a pronásledováni zdejším komunistickým totalitním režimem, vždycky nás povzbudilo, když se nás někdo zastal. Cítili jsme, že nejsme zapomenuti, že o nás někdo ví. Jsme dlužni solidaritu druhým, kteří jsou v podobné situaci," uvedl Vlk. Čínu dnes z potlačování lidských práv Tibeťanů obvinil i předseda rady Iustitia et Pax při České biskupské konferenci biskup Václav Malý.

Násilné řešení situace v Tibetu je podle místopředsedy klubu poslanců ČSSD Davida Ratha pokračováním anexe této země Čínou. Tibeťané se nechtějí integrovat do čínského hodnotového systému, mají svůj a mají na něj právo. Čína by měla učinit opatření k ochraně majetku a zdraví lidí a začít civilizovaný dialog s Tibeťany. Kdyby ale chtěla situaci řešit jako „svého času na náměstí Nebeského klidu, kdy demonstranty rozjezdila tanky, pak by se olympijských her neměl účastnit nikdo“, zdůraznil. V takovém případě by prý v poslaneckém kubu prosazoval, aby ČSSD „jasně řekla, že si Čína pořádání olympijských her nezaslouží“.

Příčinu smířlivého přístupu šéfa ČSSD Jiřího Paroubka z minulých dnů vidí
Rath ve snaze nepoškodit obchodní vztahy s touto zemí. Paroubek hovořil o řešení situace v Tibetu jako o vnitřní záležitosti Číny. Dnes oznámil, že je informacemi, které přicházejí z Tibetu, znepokojen, a vyzval obě strany sporu k nenásilnému řešení situace. Ohradil se také proti údajnému vytrhování jeho slov z kontextu.

ČSSD se situací v Tibetu podle Ratha zatím nezabývala. Podotkl ale, že se názory členů strany v této věci „dost liší“. V Nepálu a Indii dnes opět demonstrovali Tibeťané a buddhističtí mniši, kteří odmítají způsob, jímž Čína minulý týden násilně potlačila protesty v Tibetu. Reakci Pekingu odsoudili i politici v řadě zemí, mezi nimi český prezident Václav Klaus.

Guvernér čínské vlády v Tibetu Čhampa Phüncchog dnes připustil již 16 obětí násilí, ale zásahy proti demonstrantům označil za „velmi zdrženlivé“ a obvinil dalajlámu, že chce zprofanovat letní olympijské hry v Pekingu. Evropské olympijské výbory včetně českého ale odmítly možnost olympiádu bojkotovat.

Nejméně osm lidí zahynulo v neděli při násilném potlačování demonstrací ve městě Aba v čínské provincii S'-čchuan, kde žije tibetská menšina. Podle dnešních informací organizace Mezinárodní kampaň za Tibet (ITC) je počet jistý, protože těla zabitých byla vystavena před policejní stanicí. Celkem bylo v Číně mimo Tibet zabito podle protičínských organizací nejméně 30 osob.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Řeší žáky i problémy v rodině. Občas mě štve surovost systému, říká sociální pedagožka

Často pomáhají proti šikaně a působí i v rodinách žáků, jejich pole působnosti je však velmi široké. Pozici sociálního pedagoga jako pedagogického pracovníka zakotvuje nyní novela školského zákona. Mnozí lidé ale nevědí, co si pod touto profesí představit, ačkoliv některé školy si již bez nich svůj provoz nedovedou představit. Co je náplní jejich práce a co nejčastěji řeší? Na to odpovídá šéf Asociace sociálních pedagogů Jiří Daněk a také sociální pedagožka Nicola Blábolilová.
před 17 mminutami

Ruská ropa zůstává v Česku do vyčerpání zásob

Do České republiky už přes čtvrt roku neteče ropa z ropovodu Družba. Od března přitéká jen přes jihozápadní TAL, respektive jeho českou větev IKL. V centrálním tankovišti se ale ruská ropa stále skladuje, a to až do vyčerpání zásob. Poté ji nahradí jiné druhy „černého zlata“. Do tuzemska proudí nejčastěji z Asie, severní Afriky a severní Evropy.
před 50 mminutami

Na Expo 2025 v Japonsku začal Český národní den

Na světové výstavě Expo v Ósace začal Český národní den, zahájily ho česká a japonská hymna v podání Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu. Národního dne se účastní prezident Petr Pavel i japonská princezna Takamado. Expo je podle Pavla přehlídkou špičkových technologií, výjimečné architektury a národních identit. Především je ale prostorem, kde se potkávají různé kultury a společně hledají odpověď na otázku, jak by měla vypadat budoucnost, řekl prezident v krátkém projevu na zahájení.
před 1 hhodinou

Mezi seniory roste zájem o digitální kurzy

Jeden ze tří seniorů v Česku je podle statistik digitálně vyloučený. Tedy nemá internet, chytrý telefon či neumí například použít eRecept ani komunikovat s úřady on-line. Týká se to přibližně 700 tisíc lidí. Další statisíce sice digitální pomůcky mají, ale neumí je efektivně využívat. Zájem o digitální kurzy proto roste.
před 1 hhodinou

Azylová a migrační pravidla patrně čeká zpřísnění

Azylová a migrační pravidla pravděpodobně čeká zpřísnění. Senát schválil novelu, jejímž cílem je podle předkladatelů z řad koaličních poslanců zlepšení přehledu o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a migrantů. Horní komora podpořila také koaliční návrh zákona, podle kterého zaměstnavatelé pravděpodobně budou muset od ledna příštího roku přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Senátoři odsouhlasili i jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které má nahradit až 25 současných formulářů.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
před 11 hhodinami

Tichý hrdina odboje. František Moravec se narodil přesně před 130 lety

Přesně před sto třiceti lety se narodil brigádní generál František Moravec. Jako šéf tajné služby byl mozkem operace vedoucí k likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha. Výrazně tak přispěl k uznání československé exilové vlády a zrušení mnichovské dohody. Po únoru 1948 musel znovu uprchnout na Západ. V roce 2022 se do země, kterou pomáhal zachránit, vrátil. Jeho ostatky spočinuly v rodné Čáslavi. Dnes patří k legendám vojenského zpravodajství.
před 11 hhodinami

„Cítil jsem, že mi ochrnulo tělo.“ S létem přibývá úrazů po skocích do mělké vody

S létem v Česku opět přibývá těžkých úrazů po skocích do mělké vody. Jen na jihu Čech se v červenci staly tři takové případy. Z toho dva o minulém víkendu. Pro zraněné lidi tyto úrazy končí často poraněním krční páteře, porušením míchy a někdy také ochrnutím.
před 11 hhodinami
Načítání...