Zvláštní akce Studenti, nový dokument České televize

Ostrava - Proč se slaví Mezinárodní den studenstva, připomenou v novém dokumentu České televize Zvláštní akce Studenti pamětníci, kteří demonstrovali proti potlačení československé státnosti v roce 1939. Snímek Petra Záruby nabídne Česká televize v hlavním vysílacím čase na ČT2 18. listopadu.

Tvůrci dokumentu Zvláštní akce Studenti akcentují dění ze 17. listopadu 1939 a opírají se při tom o výpovědi tehdejších vysokoškoláků, kteří organizovali protestní akce a pohřeb spolužáka. Přímým důsledkem bylo zatýkání a internace dvanácti set mladých lidí v koncentračním táboře Sachsenhausen. Některým se podařilo uniknout do Anglie. A byli to především oni, kteří posléze oslovili prezidenta v exilu Edvarda Beneše a iniciovali vyhlášení 17. listopadu Mezinárodním dnem studentstva.

„Ambicí autorů bylo narovnat povědomí o svátku, který připadá na 17. listopad. Většina Čechů si totiž myslí, že patří k roku 1989. To samozřejmě ano, ale jako studentský svátek, tedy přesně Mezinárodní den studenstva, připomíná události z roku 1939. V dokumentu na ně vzpomínají poslední žijící pamětníci,“ říká dramaturg dokumentu Josef Albrecht.

Významný prostor tak v dokumentu mají ti, kterým bylo v listopadu 1939 kolem dvaceti let. Spolu s dalšími vysokoškoláky i oni demonstrovali proti potlačení československé státnosti a následně pak uctili památku svého zastřeleného spolužáka. Za to si prošli utrpením v nacistických táborech a po skončení války doháněli zameškané studijní roky. Dodnes jsou živým důkazem historické pravdy o tom, že v listopadu 1939 šlo nejen o trest za jejich veřejné vystoupení, ale především o cílenou likvidaci mladé české inteligence. Tím spíš, že dalším bezprostředně následujícím aktem bylo uzavření vysokých škol. Karel Hýbek, Jiří Zapletal, Ladislav Bém, Lubor Zink, Jan Šabršula, Vojmír Srdečný a další pamětníci těchto dob usilují o rehabilitaci Mezinárodního dne studentstva, který byl jako reakce na popisované události vyhlášen ještě během války v roce 1941 a až později byl opatřen levicovým nátěrem. 

Zvláštní akce Studenti
Zdroj: ČT Ostrava/Alice Tabery

Dokument Zvláštní akce Studenti vznikl v Tvůrčí producentské skupině Lenky Polákové a ve spolupráci s Cinepoint s.r.o. a Živá paměť o.p.s. Televizní diváci jej uvidí 18. listopadu 2013 na ČT2 ve 20:00 hodin. Připravili producentka Alice Taberyová, režisér Petr Záruba a dramaturg Josef Albrecht.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...