Ženy na mateřské rozjíždějí podnikání. Pomáhá jim Coworking centrum

Brno - Návrat do práce je pro mnoho matek na mateřské dovolené nesplnitelným snem. Kvůli péči o potomka jsou na pracovním trhu často diskriminovány, proto se snaží najít alternativní cestu. Díky brněnskému Coworking centru mohou pracovat na rozjezdu podnikání, zatímco o jejich dítě pečují pracovníci dětského koutku.

Marie Pinkavová je posledních sedm let v jednom kole. Nejprve byla na mateřské dovolené se synem Štěpánem, k němu před dvěma lety přibyla ještě dcera Nela. „Jak asi každá maminka ví, denně musí zvládnout a zajistit řadu věcí pro celou rodinu. I kdyby měl den třicet hodin, doma bych čas na vymýšlení podnikání asi nenašla. Tady se ale člověk může oprostit od každodenních povinností a starostí a opravdu se soustředit na svoje podnikání,“ shrnula hlavní výhody centra Marie Pinkavová.

Obě její děti chodí do centra s ní, ale zároveň ji neruší při práci - starají se o ně pečovatelky v dětském koutku. „Bez hlídání by to nešlo,“ potvrdila Pinkavová.

Matky o svých zkušenostech s brněnským Coworking centrem (zdroj: ČT24)

Právě celodenního hlídání si maminky cení nejvíce. Centrum jim nabízí i další služby. „Maminkám nabízíme vzdělávací kurzy, které rozvíjejí jejich schopnosti a znalosti potřebné při podnikání. Samozřejmostí je také kancelářské místo – tedy vlastní stůl, počítač a internet,“ popsala další služby centra jednatelka Lenka Šebelová.

Ženy na mateřské rozjíždí podnikání především ve službách - jako právničky, PR pracovnice nebo překladatelky na volné noze. Řada z matek se ale rozhodla původní profesi opustit úplně a podnikání zacílit na děti. „Chci si založit dětskou skupinu, ale zatím nemám tak nastudovanou legislativu. Doufám, že si tady potřebné vzdělání doplním,“ řekla maminka tří malých dětí a bývalá překladatelka a tlumočnice Jana Martinák.

  • Maminky svěřují svoje děti pečovatelkám zdroj: ČT Brno
  • Maminky svěřují svoje děti pečovatelkám zdroj: ČT Brno

Co je to coworking?

Coworking je způsob práce u nezávislých profesí, kdy jednotliví lidé sdílejí jeden pracovní prostor často v neformálních podmínkách. Tradice coworkingu pochází ze Spojených států, ale jedná se o poměrně mladou metodu práce. První centra se objevila až na počátku 21. století. U nás vznikají postupně od roku 2009.

Součástí coworkingových center bývá kromě kancelářského zázemí rovněž vybavená kuchyňka, sociální zařízení, místo pro relaxaci či zasedací místnost s projektorem.

Služeb centra v prvním roce fungování využily dvě stovky maminek. Třicet z nich absolvovalo všechny přípravné kurzy, šest z nich už má živnostenský list a úspěšně podniká.

Veškeré vzdělávací kurzy, dětský koutek i pracovní zázemí v centru města mají ženy na mateřské dovolené k dispozici zdarma. Projekt brněnského Coworking centra je financovaný z evropských fondů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...