Žalobce vzdal boj, případ Union banky definitivně končí

Ostrava – Případ vytunelované Union banky definitivně skončil. Na manažery zkrachovalého finančního ústavu se vztahuje novoroční amnestie Václava Klause, a přestože proti ní žalobce zprvu podal stížnost, minulý týden ji stáhl. Ostravský krajský soud, který se případem zabýval, to už vzal na vědomí.

O omilostnění pěti manažerů Union banky rozhodl soudce Igor Krajdl krátce po vyhlášení prezidentské amnestie. Proti jeho usnesení si ale podal stížnost dozorující vrchní státní zástupce Karel Kalda. Než ale bylo o stížnosti rozhodnuto, žalobce svou stížnost zase stáhl. Původní rozhodnutí tak nabylo právní moci.

„Stížnost jsem podal kvůli možnému nesouladu rozhodnutí o amnestii s ústavním pořádkem ČR. V okamžiku, kdy se žalobou podanou senátory Ústavní soud nakonec vůbec nezabýval, stáhl jsem stížnost zpět,“ vysvětlil Kalda svůj krok.

Případ Union banky k soudu ještě zamíří, ne kvůli trestu

Ostravský finanční ústav zbankrotoval koncem května 2003 a uvízly v něm vklady 130 000 klientů. K soudu přihlásilo 75 000 věřitelů pohledávky za 17,2 miliardy korun. V ostravské bance ale zbyl majetek jen za osm miliard korun. Před soud zamířila pětice členů bývalého představenstva banky: Alena Pejčochová, Jiří Babiš, Miroslav Fučík, Tomáš Michal a Tomáš Seidler.

Zatímco všichni muži amnestii využili, Pejčochová ji už dříve odmítla a požádala soud o projednání případu. V jejím případě se proto ještě bude rozhodovat, ale pouze o tom, zda je,  či není vinna. Trest jí soud už uložit nemůže. „Termín jednání není stanoven. Mělo by se ale jednat o konec května nebo začátek června,“ řekl soudce Krajdl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...