Za předčasná úmrtí a vyšší nemocnost v MS kraji může podle ministra Hegera i nižší vzdělání

Ostrava - Ovzduší v Moravskoslezském kraji se nezlepšuje. Počtem smogových dní se letošní zima opět vyrovnala těm předchozím. Vážnost situace přijeli do Českého Těšína zjišťovat zástupci dvou ministerstev. Zatímco resort životního prostředí se marně pokouší už několik měsíců o zlepšení, vedení ministerstva zdravotnictví má jasno. Větší vliv než špatný vzduch má na zdraví lidí v kraji špatný životní styl.

Děti z mateřské školky v Havířově se na procházku v zimě nedostanou třeba měsíc v kuse. Před špatným ovzduším se schovávají do bývalého úkrytu civilní obrany. „Opravdu se to na té nemocnosti pozná, takové ty alergické kašle, záněty průdušek, bohužel je to časté,“ tvrdí ředitelka MŠ Pavla Dedková.

Český Těšín - od začátku roku tady lidé dýchali nadlimitní hodnoty polétavého prachu celkem 40 dní. Legislativa jich přitom povoluje jen 35. Čerstvý vzduch už si lidé pro letošek vydýchali na dalších pěti místech v kraji. „My máme velmi precizní akční plán, který říká, co v které oblasti jde udělat,“ říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Reportáž Pavly Daňkové (zdroj: ČT24)

Ministr životního prostředí věří, že pomůže například 5 miliard, o které mohou žádat velcí průmysloví znečišťovatelé. „Jsme ve fázi přípravy projektů, které budou zaměřeny zejména na snížení tuhých znečišťujících látek na aglomeracích a na licích polích vysokých pecí,“ uvedl ředitel pro životní prostředí společnosti ArcelorMittal Ostrava Petr Baranek. Lidé v MS kraji jsou sice více nemocní a umírají dříve, než na jiných místech ČR, podle ministra zdravotnictví je to ale dáno také špatným životním stylem. „Je tady větší procento lidí s nižším vzděláním, více lidí se chová ke svému zdraví špatně, je tu větší konzumace alkoholu, větší počet kuřáků,“ uvedl ministr životního prostředí Leoš Heger. Pravou příčinu zvýšené nemocnosti v kraji nakonec bude zkoumat Státní zdravotní ústav. Kdy budou na výzkum peníze, ale nikdo neví. Zlepšení ovzduší potrvá v Moravskoslezském kraji možná i více než deset let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...