Vývoj sporu firmy Diag Human s českým státem

Vývoj sporu společnosti Diag Human s Českou republikou:

  • 1991 - Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně dohodlo přijetí nabídky dánské firmy Novo Nordisk a společnosti Diag Human (do roku 1993 Conneco). Ve výběrovém řízení firmy ale neobstály.
  • 9. března 1992 - Ministr zdravotnictví Martin Bojar sdělil firmě Novo Nordisk, že nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco. Kolem jejího představitele Josefa Šťávy se tehdy vynořila řada skandálů. Nic se mu neprokázalo.
  • 1995 - Diag Human požadovala 500 milionů korun za ušlý zisk.
  • 1996 - Diag Human snížila výši škody na 197 milionů korun. Ministr zdravotnictví Jan Stráský podepsal rozhodčí smlouvu, což znamenalo, že případ bude řešit arbitráž. Součástí dohody byl i slib mlčenlivosti.
  • 1997 - Rozhodčí senát uznal nárok Diag Human, ale nezabýval se výší škody.
  • 1998 - Potvrzeno rozhodnutí z roku 1997. Diag Human nabídla smír za 50 milionů a akcie společnosti Sevak. Ministryně Zuzana Roithová podala žalobu na neplatnost rozhodčí smlouvy. V roce 2000 soud žalobu zamítl.
  • 16. prosince 2002 - Přezkumný senát potvrdil nález z června 2002, podle kterého musela ČR zaplatit firmě 326,6 milionu korun.
  • 26. května 2003 - Diag Human zrušila jednostranně mlčenlivost a sdělila, že si vypočítala náhradu za obchodní ztrátu. Původně chtěla dvě miliardy korun, částku pak zvýšila o úroky z prodlení. Odhady hovořily až o deseti miliardách korun.
  • 10. června 2003 - Sněmovna ustavila vyšetřovací komisi.
  • Září 2003 - Ministryně zdravotnictví Marie Součková pověřila zastupováním státu ve sporu advokáta Zdeňka Nováčka, a to bez výběrového řízení. Později se objevilo podezření, že Nováček své služby předražil. Smlouva mu určila odměnu deset milionů korun bez ohledu na výsledek sporu. 3. listopadu 2004 - Nejvyšší státní zastupitelství kauzu znovu otevřelo. Policie vyšetřovala okolnosti přerušení spolupráce Diag Human s firmou Novo Nordisk.
  • 6. ledna 2005 - Exministryně Součková byla obviněna z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli smlouvě s advokátem Nováčkem. Soud v této kauze ještě neskončil, Součková byla zatím nepravomocně osvobozena.
  • 31. března 2005 - Sněmovní vyšetřovací komise konstatovala, že ČR udělala chybu, když předala svůj spor s Diag Human arbitráži. Větší šance na úspěch by jí prý skýtala soudní cesta.
  • 23. srpna 2005 - Podle posudku společnosti Ernst and Young by měl stát vyplatit Diag Human 2,5 až 4,6 miliardy korun.
  • 1. února 2006 - Ministerstvo zdravotnictví nemusí podle rozhodnutí soudu advokátovi Nováčkovi vyplácet deset milionů korun.
  • 10.7.2006 - Policie nezjistila, že by někdo při rozhodčím řízení mezi firmou Diag Human a Českem uváděl nepravdivé údaje či se snažil ovlivňovat svědky. Policejního prověřování okolností prohrané arbitráže tak skončilo odložením.
  • 11. června 2007 - Vláda souhlasila s dohodou ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) s právními zástupci firmy, že mlčenlivost bude zrušena.
  • 25. října 2007 - ČR dle Julínka nehodlá vzdát spor s Diag Human, přestože má omezené možnosti zvrátit vývoj v kauze.
  • 13. srpna 2008 - ČR prohrála arbitráž s Diag Human, zaplatit musí 8,33 miliardy korun. Firma požadovala 14 miliard korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...