Vozíčkáři z brněnského call centra přišli o práci a netuší proč

Brno - Celkem osm vozíčkářů, které zaměstnávala v chráněné dílně brněnská firma Teromp, přišlo o práci. Handicapovaní lidé pracovali v call centru několik posledních měsíců bez výplaty. Dnes jsou místnosti, které firma využívala, prázdné. Vozíčkáři se teď chtějí obrátit na soud. Starosta Vinohrad chce aby prostory bývalé chtráněné dílny v budoucnu využívali opět vozíčkáři. Přesnou představu o jejich využití ale zatím nemá.

Když před dvěma lety zahajovala chráněná dílna svůj provoz, byli její zaměstanci – vozíčkáři – nadšení. Většina z nich dokonce bydlela buď přímo v domě anebo v blízkém okolí. Rok a půl bylo všechno v pořádku. Pak ale přestala firma zaměstnancům platit. Vozíčkáři přišli o chráněnou dílnu a současně o tříměsíční mzdu. Firma to zdůvodňuje platební neschopností. „Víc nás nemá zajímat,” dodává jeden ze zaměstnanců Hynek Latta.

Zklamání neskrývá ani starosta městské části Jiří Čejka: „Skutečně se jedná o věc, která je flagrantním porušením i etických norem a je také samozřejmě porušením norem smluvních, což se prostě nedělá.” Firma dluží od začátku roku peníze za nájem a městská část se chce stejně jako někteří vozíčkáři obrátit na soud.

Vozíčkáři zřejmě doplatili na spory dvou, původně úzce propojených společností. Bývalý zástupce firmy Teromp, která vozíčkáře zaměstnávala Martin Čupera, dává dnešní situaci za vinu firmě Smart comp, která vedla pro chráněnou dílnu účetnictví: „No a pochopitelně, když vedl účetnictví, tak měl na účet posílat peníze, který tam od ledna, od mého odchodu ze společnosti prostě přestaly chodit, což můžu dokladovat výpisy z účtu.” Pavel Vávra ze společnosti Smart comp s tím ale nesouhlasí: „Smart comp má uhrazené všechny faktury vůči firmě Teromp, takže já za společnost Smat comp v tom nevidím žádný problém.” Firma navíc nedávno nabídla vozíčkářům místo přímo v jejím vlastním call centru. Obě společnosti jsou ale stále v soudním sporu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Infografika ČT24

Počet památek zapsaných na Seznamu světového dědictí UNESCO

16. 1. 2018
Načítání...