V Jeseníku usilují o referendum kvůli plánované stavbě aquaparku

Jeseník - Posledních čtyři sta podpisů schází k tomu, aby bylo v Jeseníku vyhlášeno referendum. V lidovém hlasování chtějí Jeseničtí rozhodnout o záměru radnice postavit v místě koupaliště moderní aquapark. S plánovanou stavbou za bezmála dvě stě milionů korun lidé nesouhlasí. Obávají se, že se město na dlouhé roky zadluží a budou chybět peníze na běžné opravy.

Iva Greplová je jednou z těch, která v Jeseníku podepisuje petici proti stavbě aquaparku. Stejně jako ona to už udělalo na čtrnáct set lidí.

„Přijde mi jako nesmysl stavět v Jesníku aquapark, když tady lidé nemají práci. Peníze by se daly využít mnohem efektivněji,“ uvedla Iva Greplová.

Reportáž Terezy Krumpholzové (zdroj: ČT24)

Někteří naopak myšlenku nové atrakce ve městě podporují.

Peticí chtějí lidé vyvolat referendum. K tomu, aby jej radnice musela vyhlásit, schází ještě asi čtyři sta podpisů.

„Domníváme se, že je to zásadní investice, která bude v následujících patnácti letech stát z rozpočtu deset milionů korun. U tak důležité investice by lidé měli mít možnost se vyjádřit,“ uvedla jedna z organizátorů petice.

Jesenickým se myšlenka stavby aquaparku za bezmála dvě stě milionů nelíbí hlavně proto, že se bojí zadlužení města. Radnice zadlužení města připouští.

Město počítá s tím, že nový aquapark každý den navštíví asi čtyři sta lidí a ročně ho bude dotovat částkou pět milionů korun.

Odpůrci mají poslední měsíc na to, aby podpisy k vyhlášení referenda sehnali. Na posledních čtrnáct dní chystají organizátoři petice doprovodné akce, kterými chtějí lidi motivovat, aby akci podpořili.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...