Temperamentní Nataša Gollová

Praha - Herečka Nataša Gollová, filmová hvězda třicátých a čtyřicátých let minulého století, se proslavila především komediálním talentem a rolemi temperamentních dívek. Jedna z nejoblíbenějších hereček této éry, která zazářila ve filmech jako Kristián, Hotel Modrá Hvězda či Eva tropí hlouposti zemřela 29. října 1988 v Praze a je pohřbena na Vyšehradském hřbitově.

Nataša Gollová se narodila 27. února 1912 v Brně jako Nataša Hodáčová. Své umělecké příjmení si zvolila po svém dědečkovi, uznávaném historikovi Jaroslavu Gollovi. Na Karlově univerzitě vystudovala Filozofickou fakultu, po studiích se však věnovala jen umění.

Svůj filmových debut zažila ve snímku režiséra Miroslava Cikána Příklady táhnou. Následovaly snímky jako Lízino štěstí, Kristián, Dívka v modrém, Hotel Modrá hvězda, Roztomilý člověk nebo Pohádka máje. Po jejím boku se objevovaly největší mužské filmové hvězdy jako Oldřich Nový, Raoul Schránil, Svatopluk Beneš, Otomar Korbelář a mnozí další.  

Po válce upadla Gollová v zapomnění. V druhé polovině století se pak do povědomí filmových diváků výrazněji zapsala jako umělá bytost Sirael ve Fričově Císařově pekaři a také ve ztvárnění potrhlé tety Fany ve filmu Drahé tety a já.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...