Stav chráněných hradeb v Třebíči bije na poplach

Třebíč – Historické hradby pod bazilikou sv. Prokopa v Třebíči se nacházejí v žalostném stavu. Celý areál je přitom národní kulturní památkou, zapsanou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Kamenné zdivo se na mnoha místech rozpadá a od statiků si vysloužilo pojem „v havarijním stavu“. Pokud se nenajde dostatečné množství peněz na potřebnou opravu, nemusí hradby podle odborníků v současném stavu přežít zimu.

Vypadávající kameny stále více narušují statiku zdí. Podle expertů se musí zakročit co nejrychleji. „Stačí, když by byl vyplaven terén při nějakých přívalových lijácích, hmota se posune a je to řetězová havárie,“ poznamenal architekt z Národního památkového ústavu Ondřej Šefců. Podle něj musí proběhnout restaurování a opravy statiky ještě za podzimního příznivého počasí.

Hradební areál vlastní římskokatolická farnost v Třebíči. Její zástupci zatím odmítají celou situaci blíže komentovat, pouze poznamenali, že peníze na opravu v současné době nemají. Situaci se rozhodlo řešit i ministerstvo kultury, které však také nemá prostředků nazbyt. „My o tom víme a hledáme možnost, jak tam peníze přilít z jiných zdrojů,“ uvedl mluvčí ministerstva Jan Cieslar.

Reportáž Blanky Poulové (zdroj: ČT24)

Zborcení hradeb by kromě umělecké škody znamenalo pro Česko i mezinárodní ostudu. „Jakmile se nějaká památka dostane na seznam UNESCO, tak na ni dohlížíme nejen my, ale odborníci z celého světa,“ dodává Šefců. Do záchrany cenné památky se začíná angažovat také magistrát. „Rada města doporučila zastupitelstvu města, které se bude konat 17. září, aby poskytlo příspěvek Římskokatolické farnosti ve výši půl milionu korun,“ sdělila mluvčí městského úřadu Irena Syrová. Pokud farnost dokáže vyjednat přísun peněz z magistrátu či od jiného sponzora do konce září, oprava hradeb by se do zimy mohla stihnout.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...