Soumrak nad plaveckou školou v Třebíči?

Jihlava - Plavecká škola v Třebíči letos po řadě let skončí jako školské zařízení, které doposud zřizoval kraj Vysočina. Nechce ji ale převzít ani město Třebíč. A tak se škola pro malé plavce cítí ohrožena. Nyní se usilovně hledá provozovatel, který by pokračoval v dosavadním působení plavecké školy a dokázal ji dále rozvíjet.

Třebíčská plavecká škola funguje už třicet dva let. Za tu dobu naučila plavat sto deset tisíc dětí, a to i ze sousedních okresů. I za předchozího režimu fungovala vždy jako veřejně zřizované školské zařízení. „My jsme byli vždy ekonomicky samostatní, ale teď zastupitelstvo kraje rozhodlo, že k třicátému červnu končí se zřizováním plaveckých škol. Je to škoda, protože tady zaniká něco, co běželo bez problému,“ upozorňuje ředitel Plavecké školy Třebíč Jan Puš. „My jsme přesvědčeni, že plavecké školy mají velký potenciál fungovat i v režimu soukromé služby,“ namítá mluvčí Krajského úřadu kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Jako zbytečný přežitek považuje zřizování plavecké školy také město Třebíč. Podle vedení města ji bez újmy na kvalitě určitě bude umět provozovat i někdo jiný. „Celá republika přechází od systému školských zařízení na systém soukromých zařízení,“ poukazuje místostarosta Třebíče Pavel Pacal. „Pokud se tak stane, tak se na nás bude vztahovat DPH, což ve školství není,“ říká Jan Puš.

Reportáž Radovana Daňka (zdroj: ČT24)

Právě skokového zdražení o dvacet procent, které by mohlo znamenat rapidní úbytek žáků, se v Třebíči bojí nejvíc. Teď řeší i s vedením bazénu, jak dál. Podle dosavadního průběhu jednání by se novým provozovatelem plavecké školy v Třebíči mělo stát Sdružení Laguna. To totiž zajišťuje provoz bazénu, který je v majetku města. „My se budeme snažit, aby ta služba nebyla zdražená v žádném případě pro školy. Také se budeme snažit zefektivnit například dopravu škol,“ naznačuje jednatel Sdružení Laguna Aleš Fialka.

Konkrétní podoba výuky plavání od nového školního roku má být známá zhruba v polovině března.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...