Seriál Jen počkej, zajíci! přežil veškeré historické změny a stále se těší popularitě

Praha - Spořiče obrazovky, tapety na mobil, počítačové hry, puzzle, ale také moderní divadelní hra stále připomínají legendárního Vlka a Zajíce ze sovětského animovaného seriálu Jen počkej, zajíci!, jehož první díl měl premiéru právě 1. ledna 1969. Kultovní seriál, který koncem 60. let vytvořil režisér Vjačeslav Kotěnočkin, se v roce 2005 dočkal pokračování. Dva nové díly natočil tvůrcův syn Alexej Kotěnočkin.

Na obrazovce se objevil stejný Zajíc, stejný Vlk i prasnice se třemi podprsenkami. Podle kritiků však už mu cosi chybělo. Navzdory nevinnosti totiž v době největší slávy seriálu znalci hledali v chování postaviček určitý vzdor vůči tehdejšímu režimu. Režisérovi se například podařilo „propašovat“ do jednoho z dílů melodii z písně písničkářského rebela Vladimira Vysockého, jehož hlas pro roli Vlka byl zamítnut.

Podle českých umělců má ovšem tento seriál i další rozměr. „… skýtá ideální předlohu pro pohybové jevištní ztvárnění s akcentem na výtvarnou složku díla. Díky minimu verbálních vyjadřovacích prostředků, kterými disponuje, je tento kus určen pro nejmenší diváky. Svou akčností a komikou rozesmává již několik generací, ale působí i v naučné a výchovné rovině. Tak jen počkejte!“ píše na svých stránkách brněnské divadlo Polárka, které letos představilo vlastní dramatizaci animovaných příběhů vypečené dvojice.

Výtržnické nuance charizmatického Vlka ovšem někdy narážejí na problémy s promítáním v Evropské unii. Zatímco sovětští úředníci prý měli svého času problém s „disidentským“ vzezřením populárního hrdiny, v EU jsou někdy potíže s jeho pitím a kouřením. Vlk s cigárkem v tlamě tak musel z nových dílů zmizet.

Motivy Vlka a Zajíce inspirovaly tvůrce hry Pexeso a skládat se mohou i jako puzzle. Vznikla také Java hra pro mobilní telefony. Skuteční nadšenci vyhledávají starou sovětskou digitální hru, která byla svého času raritou a je považována za kultovní.

Sovětští tvůrci sotva mohli tušit, že si jejich postavičky budou lidé v různých zemích jednoduše stahovat jako spořič obrazovky nebo jako tapetu do mobilu. Klasické dílo, které mělo pobavit především malé sovětské diváky, se stalo v moderní době nadčasovým hitem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...