Renovace brněnské vily Stiassny bude stát 179 milionů

Brno - V rekonstruované vile Stiassny v Brně vznikne Centrum obnovy památek architektury 20. století. Ministr kultury Václav Riedlbauch dnes předal v Brně generální ředitelce Národního památkového ústavu (NPÚ) Naděždě Goryczkové rozhodnutí o poskytnutí dotace 179 milionů na projekt.

Ve vile Stiassny pobýval i Castro

Funkcionalistickou vilu si nechal v roce 1927 postavit podle návrhu architekta Arnošta Wiesnera textilní průmyslník židovského původu Alfred Stiassny, který vlastnil továrnu v Brně v Přízové, pozdější Vlněnu. Za okupace ji původním majitelům zabavilo gestapo, po válce zůstala státu. Rodina po válce žila ve Spojených státech amerických. Stiassny i jeho manželka Hermína zemřeli v 60. letech v Hollywoodu. Kromě československých prezidentů ve vile bydlel například Fidel Castro. Brněnská „vládní vila“ je podle odborníků stejně zajímavá jako nejslavnější brněnská funkcionalistická stavba - vila Tugendhat.

Na vybudování centra získal Národní památkový ústav peníze z Evropského fondu pro regionální rozvoj (85 procent z uvedené částky) a ze státního rozpočtu (15 procent). Díky dotaci se podaří vilu a její areál v letech 2010 až 2012 kompletně zrekonstruovat.

Reportáž Lei Surovcové (zdroj: ČT24)

Cílem projektu je vytvořit badatelskou a dokumentační platformu pro oblast takzvané architektonické moderny. Již při samotné obnově vily mají být použity postupy nezbytné pro obnovu architektury 20. až 40. let minulého století. Vybudované centrum bude následně představovat zázemí pro studijní, badatelské a edukační aktivity, zaměřené na problematiku architektury pocházející právě z tohoto období.

Centrum ve vile Stiassny bude uchovávat dokumentaci a poskytovat informace k rekonstrukcím památek z minulého století. Oprava těchto budov vyžaduje zcela jiné postupy než obnova klasických historických sídel. Středisko by mělo usnadnit práci všem institucím obnovujícím moderní památkové budovy.

Vydáno pod