Ostrava - Pražský komorní balet bude mít v Ostravě dvě výjimečná galapředstavení současného tance. Soubor předvede vrcholná díla jednoho z nejvýznamnějších choreografů a zakladatele Pražského komorního baletu Pavla Šmoka, který nedávno oslavil 85 let. 16. března je na programu v Divadle Jiřího Myrona Sinfonietta Leoše Janáčka a Stabat Mater Antonína Dvořáka v nastudování Kateřiny Dedkové-Frankové. Následovat bude choreografie Hany Turečkové s názvem Na konci krásy, která měla premiéru roku 2011 na Nové scéně Národního divadla.
Pražský komorní balet představí v Ostravě vrcholná díla Pavla Šmoka
„Večer otevře radostná Sinfonietta, která ve Šmokově podání vyjadřuje dušení krásu svobodného člověka. Stabat Mater nás přenese do skladatelova nešťastného období, kdy mu zemřely dvě děti. Pro následující vystoupení našla Hana Turečková inspiraci v tématu pomíjivosti lidské krásy, kterou symbolizuje květ sakury,“ uvedla ředitelka Pražského komorního baletu Ladislava Jandová. Choreografie Turečkové na barokní hudbu Georga Fridricha Händela, mimo jiné s operními áriemi Magdaleny Kožené, je podle Jandové velmi emotivní a energická a nenechá člověka ani chvíli v klidu.
Na druhém představení, které bude 12. dubna, soubor předvede Šmokovy choreografie Trio g moll Bedřicha Smetany a Zasněnou noc Arnolda Schönberga, obě v nastudování Kateřiny Dedkové-Frankové. Z choreografií Hany Turečkové se mohou diváci těšit na vystoupení inspirované románem Jacka Londna Tulák po hvězdách.
Počátky Pražského komorního baletu sahají do šedesátých let 20. století. Vznik tohoto nezávislého profesionálního tanečního souboru znamenal velký zlom ve vývoji tehdejšího československého baletu. „Za téměř půl století tvorby prošel soubor cílevědomým a úspěšným vývojem, stal se významným reprezentantem českého tanečního umění v zahraničí a získal mnoho ocenění,“ uvedla mluvčí Národního divadla moravskoslezského Viola Kučerová.