Praha chce „sbalená“ plátna epopeje odvézt z Moravského Krumlova

Moravský Krumlov – Starosta Moravského Krumlova, který po odpečetění Slovanské epopeje minulý týden doufal, že díla zůstanou v jeho městě, je zklamaný. Odborníci z Galerie hlavního města mu totiž předložili posudek, který jasně říká: pět smotaných pláten se musí odvézt do vhodnějších prostor v Praze a tam se musí rozbalit a restaurovat. Zámek v Moravském Krumlově by jim uškodil. Starosta Krumlova chce kvůli tomu jet ještě jednou jednat do Prahy. Nicméně stěhování pěti srolovaných pláten ze Slovanské epopeje malíře Alfonse Muchy by mělo začít již v pondělí.

Ještě minulý týden, kdy přijel na odpečeťování Slovanské epopeje hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, ministr kultury Jiří Besser, starosta Krumlova Tomáš Třetina a vlastník zámku - šéf Incheby Alexander Rozin, to vypadalo, že dílo zůstane v Moravském Krumlově. Po včerejšku je vše jinak, alespoň pro část pláten.

Podle ředitele Galerie hlavního města Prahy Milana Bufky dojde během následujících dvou týdnů k přemístění srolovaných pláten Slovanské epopeje k renovaci do Prahy. „Máme v ruce posudek, že jim prostředí, ve kterém jsou teď umístěná, škodí, a proto zajistíme převoz do klimatizovaných místností, kde se je chystáme restaurovat,“ prohlásil Bufka.

Přestože má starosta Krumlova k dispozici posudek, podle kterého jsou podmínky na zámku dobré, nechce Galerii hlavního města v ničem bránit. Nechce si vzít na svědomí, že by se plátnům něco stalo. Jestli se ale pět pláten po restaurování znovu vrátí do Krumlova, to není vůbec jasné.  Ani přes názor ministra, který připomněl, že epopej má status kulturní památky, její převoz, třeba i částečný, musí být předem schválen a on nepovažuje za šťastné dílo jakkoli dělit.

Dohoda z minulého týdne ztrácí význam

Praha se minulý týden s Moravským Krumlovem dohodla na dočasném ponechání epopeje na jeho současném místě. Dohodnuto je to ale jen na letošní sezonu. Co bude dál se tedy neví. V nejbližších týdnech by měla vzniknout pracovní skupina vytvořená ze zástupců obou měst, Jihomoravského kraje a odborníků, která se bude zabývat právě budoucností epopeje.

Krumlovský starosta Tomáš Třetina spolu s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem doufá, že epopej na Moravě zůstane, a to alespoň do doby, než případně Praha postaví pro dílo malířem Muchou požadovaný pavilon. „Při jednáních půjde o to, aby v Moravském Krumlově mohla zůstat epopej co nejdéle,“ doplnil minulý týden Besser. S Třetinou, Haškem i představiteli slovenské firmy Incheba, která krumlovský zámek vlastní, právě před týdnem zahájili jednání o obnově této historické památky. Hlavní snahou bude získat na projekt evropské dotace.

Ministr kultury Besser: Praha by měla epopej do Krumlova dlouhodobě zapůjčit

Podle Besserova názoru by Praha měla v celé kauze ukázat jistou vstřícnost. Pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) požádá, aby řekl, že epopej patří Praze a Praha ji do Moravského Krumlova dlouhodobě zapůjčuje.  Tak, jak to bylo v minulosti. V této souvislosti připomněl, že Praha podle Muchova přání nepostavila pro dílo výstavní pavilon. Besser se domnívá, že by vše mělo být vyřešeno brzy, aby tahanice o epopej nepokračovaly.

Rytířský sál byl zapečetěn kvůli sporům o to, kde má být epopej umístěna. Pře vznikly poté, co Praha chtěla dílo odvézt po desetiletích z Krumlova a vystavit jej trvale v hlavním městě. Prezentováno mělo být ve Veletržním paláci. Odpůrci stěhování s tím nesouhlasí. Poukazují na to, že Mucha si přál pro své dílo speciální výstavní pavilon, který dosud v Praze nevznikl, a požadují zachování díla na Moravě. Situace se uklidnila po nedávných komunálních volbách.

  • Zámek v Moravském Krumlově autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2042/204114.jpg
  • Odpečetění Slovanské epopeje autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2282/228170.jpg
  • Alfons Mucha - Slovanská epopej autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2042/204128.jpg
  • Slovanská epopej zdroj: Moravský Krumlov http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2035/203444.jpg