Památník v Hrabyni nabízí nové expozice

Hrabyně - Památník 2. světové války v Hrabyni zahájil muzejní sezónu. Návštěvníkům nabízí řadu nových expozic. Hlavní téma -  Ženy a válka. Výstavy představují vojenské osudy i každodenní život.

Monumentální památník v Hrabyni. Ukrývá v sobě svědectví o hrůzách druhé světové války. Vzpomíná i 88letá Věra Alešová z Opavy. V roce 1942 byla zařazena do transportu a totáoně nasazena na nucené práce v Německu. Za nelidských podmínek pracovala v zemědělství. „Všichni se chovali, že jsme lidé druhé kategorie. Dojila jsem 10 krav, kydala jsem hnůj, řepu jsem sbírala i ve sněhu,“ říká. Málo jídla, málo odpočinku, téměř žádná hygiena. Smrt vyčerpáním tam byla na denním pořádku. Válka poznamenala osudy mnoha žen. A podle historiků se na ně tak trochu zapomíná. Napravit to má nová, celoroční expozice Ženy a válka. „Chceme ukázat, že válka nebyla jen záležitostí mužů. Ony byly nesmírně statečné. Pomáhaly partyzánům, vojákům, byly ošetřovatelkami, vojačky, spojovatelky, radistky,“ poukazuje vedoucí Památníku 2. světové války Jana Horáková.

Reportáž Drahomíry Račákové (zdroj: ČT24)

Památník nedávno prošel rekonstrukcí za téměř 200 milionů korun. Zatékala do něj voda. Dostal nový nátěr, aby socialistický beton ještě dlouho vydržel. A hlavně je teď celý bezbariérový. „Když se památník stavěl, i když jsme v obci Hrabyně, kde je velký rehabilitační ústav, tak na tyto lidi nikdo nevzpomněl,“ řekla Jana Horáková. Položení základního kamene se účastnil i tehdejší prezident Ludvík Svoboda. Psal se rok 1970. Stavět se ale začalo až o šest let později. Otevření se dočkal v roce 1980. Lidé na něm odpracovali přes 120 tisíc brigádnických hodin. V roce 2000 se stal hrabyňský monument rozhodnutím vlády Národním památníkem druhé světové války v České republice.