Ostravský dům umění představuje krajinu od Mařáka po Kupku

Ostrava - Nová výstava v ostravském Domě umění představuje krajiny slavných malířů. Do souboru s názvem napříč krajinu zařadili kurátoři díla Julia Mařáka, Antonína Chittussiho, Emila Filly, Františka Kupky nebo Jana Zrzavého. Výstava sedmdesáti obrazů ze sbírek Galerie výtvarného umění v Ostravě zachycuje proměny v zobrazování krajiny i civilizační změny, se kterými se krajina musela vyrovnávat.

Návštěvníci mohou porovat, jak se krajinomabla vyvíjila. V devatenáctém století se práce krajinářů řídila jinými pravidly než dnes.

„Nechodilo se třeba vůbec do plenéru, všechno se malovalo v ateliéru podle modelů a předloh,“ uvádí kurátorka výstava Gabriela Pelikánová.

Později už malíři do krajiny vyráželi se štaflemi, štětci a plátny. A své dojmy zachycovali například z cest po světě.

„Myslím, si, že každý malíř byl měl krajinářství nějakým způsobem ovládat. Dříve nebo později se k tomu dostane skoro každý,“ míní Pelikánová.

Výstava představuje nejen krajiny během denních či ročních dob, ale také duševní krajinu, v níž se odráží nálada jejího autora.

„Na výstavě můžete vidět, že i Kupka, což by čekal málokdo, měl období realismu, kdy se zabýval touto tématikou. Není to ale krajina v pravém slova smyslu, je to spíše intimnější záležitost, kdy vidíte figuru pohlcenou krajinou a nějakým způsobem s ní zpívající,“ vysvětluej Pelikánová.

Krajina patří i k tvorbě Jana Zrzavého. Tři obrazy přibližují jeho vztah k Bretani, kde nějakou dobu žil. Zachycuje také Ostravu.

„Ostravu si zamiloval ne jako město, ale spíš periferii a tu velmi rád maloval. Řekl, že Bretaň a Ostrava jsou mu něčím podobným blízké a jsou pro něho důležité,“ říká kurátorka.

Tvorba Jana Zrzavého je pro návštěvníky malou ochutnávkou k velké výstavě, kterou Galerie výtvarného umění v Ostravě chytá na podzim. Výstava napříč krajinou bude v Domě umění k vidění do šestnáctého září.

Reportáž Evy Klucho (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...