Ostrava připravuje kampaň za záchranu „své“ miliardy

Ostrava - Ostravu nedáme! Tak zní heslo kampaně, kterou v pátek spustí vedení města. Jeho obyvatele má informovat o dopadech, které zřejmě přinese změna zákona o rozpočtovém určení daní. Podle té má Ostrava přijít o téměř jednu miliardu korun ročně. Kampaň, která má Ostravě zachránit miliardu, bude stát přibližně půl milionu. O návrhu novely, která by měla rozpočtové určení daní měnit, bude jednat poslanecká sněmovna v září.

Hodinová jízda tramvají za téměř 70 korun, do divadla za 1 200 a vstupenka na bazén za tři stovky. Pokud by ministerstvo financí schválilo novelu o novém rozpočtovém určení daní, přišla by Ostrava o 15 procent svého rozpočtu – a musela by zdražovat. „Byl by to skutečně smrtelný zásah pro Ostravu, protože Ostrava je město, které potřebuje peníze na rozvoj, protože je vlastně na tom hůř než většina ostatních měst v republice,“ myslí si primátor Ostravy Petr Kajnar /ČSSD/. „Pevně věřím, že poslanci za ODS pro takovou změnu zákona ruce nezvednou,“ doufá i náměstek primátora města Ostravy Tomáš Petřík /ODS/.

V pátek bude přístupná adresa, na které se Ostravané dozví, co je v případě snížení rozpočtu města ministerstvem financí čeká. Město vyzývá občany také k podpisu petice. Archy budou k dispozici na pobočkách městské knihovny nebo ostravského informačního centra.

Reportáž Lucie Křížkové (zdroj: ČT24)

„Ta petice není o tom, aby ji podepsali jenom obyvatelé Ostravy. Do Ostravy dojíždí denně 50 tisíc lidí za prací,“ říká primátor Petr Kajnar. Menší obce doufají, že peníze, o které Ostrava přijde, poputují k nim. Zástupci Moravskoslezského kraje to ale vyvracejí a upozorňují na to, že o finance přijdou všichni. „900 miliónů korun, o které by mělo město Ostrava v budoucích letech přijít, se v kraji nerozloží do malých obcí, více než polovina těchto prostředků půjde do jiných regionů České republiky,“ tvrdí náměstek hejtmana Miroslav Novák /ČSSD/.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...