Osamostatnění kopřivnické části Lubina se odkládá

Kopřivnice - Zastánci osamostatnění kopřivnické místní části Lubina svůj záměr odkládají. Místní referendum se sice mělo konat v těchto dnech, nakonec ale proběhne nejdříve za rok. Důvodem jsou údajné problémy s probíhající stavbou kanalizace. Podle kopřivnické radnice jde o vypočítavost, s osamostatněním Lubiny nadále nesouhlasí.

Samostatnost sice chceme, ale později. Přípravný výbor v Lubině původní plány na rychlé odtržení obce od Kopřivnice odsouvá do budoucna. A to i přesto, že potřebných 400 podpisů na žádosti o vyhlášení místního referenda jeho členové už údajně mají.

Samostatné rozhodování a lepší porozumění vlastním potřebám obce: argumenty přípravného výboru pro osamostatnění. Radnice proti tomu staví desítky milionů, které v obci se 1700 obyvateli utratila v posledních letech třeba za vybavení škol, chodníky nebo právě budovanou kanalizaci. „Investice, které dneska směřují do Lubiny, jsou v takovém rozsahu, že samostatná Lubina by si o takovýchto penězích mohla nechat jenom zdát,“ tvrdí místostarosta Kopřivnice Miroslav Kopečný. Podle plánů z podzimu se přitom už v této době mělo konat referendum o osamostatnění Lubiny. Členové přípravného výboru jej ale chtějí odložit až na příští jaro. Důvod? Údajné problémy při stavbě kanalizace. Podle přípravného výboru vedou práce na celkem sedmnácti kilometrech potrubí ke značnému zhoršení životního prostředí v obci prachem a blátem.

Reportáž Michala Poláška (zdroj: ČT24)

„Dokončení silnice, respektive té infrastruktury, co je okolo té rozbité silnice a tak dále, to by potom spadlo na samostatnou obec, což nechceme,“ říká předseda přípravného výboru pro osamostatnění Lubiny Milan Erla.

„Tak uvažují lidé, kteří nechtějí do otevřených problémů. Asi čekají za bukem, jak se to vyvine,“ reaguje místostarosta Kopřivnice Jaroslav Šula. Přípravný výbor chce žádost o vypsání referenda předat radnici až na podzim. Pokud lidé samostatnost za rok na jaře schválí, nová obec by vznikla 1. ledna 2014.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...