Olomoučtí vědci posílili účinek antibiotik

Olomouc - Olomouckým vědcům se podařilo posílit účinek antibiotik, a to docela netradičně. Do léků totiž přidali sloučeniny nebo mikro či nanočástice stříbra. Antibiotika pak začala působit i na bakterie, které doposud odolávaly. Podle vědců je to jedna z možností, jak léky, proti kterým už jsou bakterie odolné, znovu vrátit do hry.

V miskách v laboratoři jsou miliony bakterií přímo od pacientů, kteří leží v olomoucké fakultní nemocnici. Tím, jak se antibiotika dlouhodobě - hlavně v 60. až 80. letech – nadužívala a lékaři je předepisovali i na jiné než bakteriální nemoci, na některé z bakteriálních kmenů už jednoduše nefungují.

Reportáž Martiny Tlachové (zdroj: ČT24)

Antibiotik je kolem stovky a bakterie se proti nim postupně doslova obrňují. Proto se olomoučtí vědci už od roku 2004 zabývají tím, jak tyto léky zachránit. Napadlo je, že by k tomu mohlo pomoct stříbro.

„Připravujeme nanočástice stříbra pro ústav mikrobiologie a tam potom nanočástice stříbra míchají s antibiotiky a testují je vůči rezistentním bakteriím,“ uvedl Aleš Panáček, chemik, Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci.

A výsledek vědce po mnoha letech bádání příjemně překvapil. V jamkách jsou bakterie, které se vědci snažili antibiotiky zlikvidovat. Povedlo se to jen někde.

„Je to fantasticky kouzelný pocit, když koukáte na test, kde je bakterie vůči konkrétnímu antibiotiku totálně rezistentní, krásně roste, to antibiotikum ji vůbec nevadí, přidáme nanočástice stříbra a najednou to antibiotikum začíná fungovat,“ uvedl mikrobiolog Milan Kolář, děkan Lékařské fakulty Univerzity Palackého.

Olomoučtí vědci mají podanou patentovou přihlášku a o svých poznatcích připravují i publikaci.

Zatím je všechno vyzkoušené jen v laboratořích. Než se stříbro dostane do léčiv, bude ještě potřeba udělat spoustu nákladných klinických studií. A to může trvat i několik let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...