Olomoučtí pracovníci charity se vrátili z Haiti a plánují další pomoc

Olomouc - Obnova škol, pomoc zařízením pro sirotky a také zajištění živobytí pro místní obyvatele – to jsou jen některé z velkých projektů, které co nejdříve rozjede na zemětřesením postiženém Haiti Charita České republiky. V Olomouci to potvrdili pracovníci Arcidiecézní charity, kteří se z Haiti vrátili po téměř půlroční humanitární misi. Zabezpečit lidem základní životní potřeby tam pomáhali i Irena Klimková a Martin Zamazal. Charita má v současné době na pomoc Haiti jedenašedesát milionů korun.

Ničivé zemětřesení zasáhlo jižní část Haiti dvanáctého ledna. O život přišlo na dvě stě tisíc lidí. V hlavním městě tohoto ostrovního státu nezůstal kámen na kameni. Právě tady čeští humanitární pracovníci několik měsíců působili. „Na začátku jsme pomáhali místní charitě s logistickým zabezpečením dopravy a distribuce pomoci,“ vzpomíná pracovník Arcidiecézní charity Olomouc Martin Zamazal.

Teď už se život na Haiti pomalu vrací k normálu. „Nálada je lepší, spousta lidí má možnost získat práci třeba právě u neziskových organizací, buď v rámci programu, nebo jako regulérní zaměstnanci,“ říká další pracovnice olomoucké charity Irena Klimková. Charita chce na Haiti zůstat pět let. Zaměří se na projekty, které místní obyvatele naučí, jak si mají obstarat živobytí.

„Chceme dávat lidem třeba i nějaké finance na zřízení drobné živnosti. Oni to budou splácet z toho, co vydělají, ale tím nastartujeme to, že se postaví na vlastní nohy,“ tvrdí ředitel Charity ČR Oldřich Haičman. Charita se bude věnovat také vzdělávacím projektům. Pustí se například do stavby provizorních škol a podpoří i jejich chod.

  • Haiti po zemětřesení autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1775/177472.jpg
  • Provizorní školy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1775/177473.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...