OKD musí odstranit černé stavby v Dole Frenštát

Frenštát pod Radhoštěm (Novojičínsko) – Deset měsíců, to je doba, kterou těžební firma OKD dostala k odstranění více než 50 nepovolených staveb včetně těžních věží v Dole Frenštát. Rozhodnutí vydal odbor výstavby a územního plánování Městského úřadu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Informoval o tom Martin Trubač, místostarosta obce Trojanovice, která dala podnět k zahájení řízení o odstranění staveb.

Do čtyř měsíců má společnost OKD předložit stavebnímu úřadu návrh technologického postupu při odstraňování staveb. „Jsem rád, že nám dal stavební úřad za pravdu a vyvrátil všechny lživé argumenty OKD a Báňského úřadu, které pouze protahovaly celé řízení,“ uvedl starosta Trojanovic Jiří Novotný.

Vyjádření OKD ČTK zjišťuje. Firma ale dlouhodobě tvrdí, že má vůči státu povinnost udržovat konzervační režim na Dole Frenštát a že této povinnosti nemůže dostát bez uvedených staveb.   

Důl Frenštát vznikl v Beskydech v 80. letech minulého století. Uhlí se v něm ale nikdy netěžilo, nyní je zakonzervovaný. Platné kolaudační povolení nemá 53 staveb v areálu včetně obou těžních věží. 

OKD mají 15 dnů na to, aby se proti rozhodnutí o odstranění černých staveb odvolaly.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...