OBRAZEM: Vojenské přilby i revoluční šátky v centru Káhiry

Káhira - Éru egyptského prezidenta Muhammada Mursího dnes ukončila armáda ve spolupráci s předáky opozice a náboženských sdružení. Vyhověla tím nátlaku tisíců demonstrantů, které proti režimu Mursího od neděle intenzivně protestovaly. Celý den bylo v centru Káhiry rušno - i kvůli tomu, že veřejnost marně čekala na postoj prezidenta k odpolednímu ultimátu. Odpoledne armádní technika obsadila důležité vládní budovy i státní televizi. Po večerním oznámení plánu na přechodnou vládu propuklo káhirské náměstí Tahrír v nadšení. Mursího přívrženci ale celou událost označují za vojenský puč s tím, že není jasné, zda armáda jedná skutečně v zájmu demokracie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...