Obec chce za kanály ručit muzeem

Jaroměřice nad Rokytnou – Jaroměřice nad Rokytnou chtějí dát do zástavy Muzeum Otokara Březiny. Musí totiž ručit za půjčku na kanalizaci, která se začala ve městě opravovat. Proti rozhodnutí se ale mezi lidmi zvedla vlna odporu. Muzeum Otokara Březiny totiž považují místní hned po zámku za největší chloubu a turistickou atrakci města. Že by se jeho budovou mělo ručit za kanály, to asi nejvíc rozzlobilo Společnost Otokara Březiny, která muzeum provozuje.

„Aby někdo jenom zapochyboval, že by muzeum padlo pro nějaké komerční akce a že by o něj město mělo přijít, to si nedovedu představit,“ tvrdí místopředsedkyně Březinovy společnosti Zora Ergensová. Podle jejího mínění se mělo hledat jiné řešení, pro zástavu by považovala za vhodnější třeba koupaliště. Zastupitel Miroslav Procházka (ODS) navíc varuje, že v minulosti došlo ke ztrátě velkého množství majetku města zástavou, šlo podle něj o městské lesy. „Někteří občané cítí, že by mohlo k něčemu takovému zase dojít, a samozřejmě teď se chtějí bránit,“ dodává.

Město ale ubezpečuje, že situace je úplně jiná, neručí se městským majetkem komerčnímu subjektu, ale Státnímu fondu životního prostředí. Ten totiž městu půjčí peníze na kanalizaci za velmi výhodných podmínek. „Tady je riziko nulové, je to víceméně formální záležitost. Kdyby se něco přihodilo, město má rezervy,“ uklidňuje starosta Jaroslav Soukup (ČSSD). Představitelé Jaroměřic přiznávají, že celou záležitost možná lidem špatně vysvětlili, a pokusí se to napravit. Navíc je možné, že nakonec budova muzea do zástavy vůbec nespadne a k zaručení úvěru postačí jiné dvě budovy.

Reprotáž Radovana Daňka (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...