O službu u policie mají zájem i děti cizinců

Holešov - Multinárodnostní Policie České republiky – to je cíl projektu Střední policejní školy v Holešově na Kroměřížsku. Dnes tam do prvního ročníku nastoupilo 12 příslušníků národnostních menšin. Policie tak reaguje na skutečnost, že Česká republika se stává státem, ve kterém žijí lidé nejrůznějších národností. Mezi novými studenty je také Vietnamec, Rom nebo Ukrajinka.

Už před 4 lety nabídla Policie ČR možnost studovat na této střední škole zájemcům z řad jiných národností. V tuto chvíli studuje v Holešově asi 50 studentů 15 národnostních menšin. Kromě vietnamské a romské národnosti jsou mezi studenty i zástupci angolské, kazašské nebo kubánské menšiny. 

Školní rok v novém prostředí dnes například začal i pro Cevelnjama Telmena z Mongolska. „Očekávám, že mi v budoucím životě pomůže. Chci pracovat na cizinecké policii a pomáhat tak Čechům i Mongolům,“ řekl.

Zástupci národnostních menšin studují na policisty (zdroj: ČT24)

Pro Romku Ludmilu Herákovou je letošní školní rok maturitním. Poté chce pokračovat na vysoké škole, zda to bude policejní, ještě neví. „Přemýšlím ještě o sociologii nebo psychologii,“ svěřila se. Na holešovskou policejní školu se přihlásila na popud svých rodičů, protože jak sama říká, nedokázala se v té době rozhodnout. Nicméně nelituje. „Co se týká odborných předmětů, je tady toho asi více než na jiných školách. Ale nikdo se tady rozhodně nemůže nudit. Já mám hodně ráda výuku cizích jazyků,“ dodala. 

Místo u policie nemají absolventi jisté

Policejní škola je běžnou střední školou, po maturitě se její absolventi rozhodují, zda budou ve studiu pokračovat na vysoké škole nebo zda si podají žádost o přijetí do služebního poměru u Policie ČR.

Na školu se ale nedostane každý zájemce, který o studium projeví zájem. Z 52 přihlášených jich po přijímacích zkouškách letos nastoupilo do 1. ročníku jen 12. Se žádnými úlevami ale nemohou počítat, jen ti z nich, kteří se necítí v češtině dost silní, dostanou možnost si jazyk více procvičit. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...