Nový azylový dům i noclehárna mají měsíc po otevření plno

Brno - Dvě nová zařízení v centru města dávají lidem bez přístřeší možnost přečkat v teple mrazivou noc. Azylový dům na ulici Křenová nabízí bezdomovcům dlouhodobé zázemí v samostatných bytech. Do noclehárny na Masné je zase přijmou i bez doporučení kurátora. Obě zařízení se shodují: volná jsou poslední lůžka.

Středisko městské krizové pomoci na ulici Masná má kapacitu 43 lůžek. Za nocleh si tu lidé zaplatí maximálně 50 korun. „Vzhledem k počasí se zájem začíná výrazně stupňovat. Teď jsme obsazení tak na 95 procent,“ upřesnil vedoucí Centra sociálních služeb města Brna Michal Medlík. Noclehárna ale nabízí jen dočasné útočiště. V osm hodin večer se mohou zájemci ubytovat a v osm hodin ráno musí opět odejít. Výhodou ale je, že zájemci tu mohou složit hlavu i bez souhlasu sociálního kurátora.

Noclehárna na Masné funguje současně s bezplatným krizovým centrem. Pravidla jsou tu přísná: žádný alkohol, žádná zvířata a v deset hodin večerka. „Přestože lidí bez domova přibývá, část z nich služby noclehárny nikdy nevyužije,“ přiznal nezájem některých bezdomovců Medlík.

Bezdomovci v Brně

V Brně žije podle odhadů asi 1 300 bezdomovců. Míst, kde mohou přečkat noc, je na 150. Někteří lidé ale o přístřeší v azylovém domě či noclehárně nestojí. "Odhaduji, že letos by celková kapacita těchto zařízení v Brně mohla být dostatečná," uvažuje Medlík. Řada bezdomovců totiž odmítá přijmout pravidla pro ubytování. Tito lidé raději zůstanou i v zimě venku.

Žili normálně, teď spí v noclehárně

Už pátý den využívá možnosti noclehu i třiatřicetiletý Rasťo, který dříve patnáct let pracoval v Bratislavě. „Odjel jsem za prací do Německa do velkoskladu, ale koordinátor zprostředkovatelské agentury si vzal mou výplatu, moje osobní věci a zmizel. Zůstal jsem úplně bez peněz. Musel jsem se vrátit stopem,“ popsal příčinu svého pobytu mladý Rasťo. Nocleh v Brně považuje jen za nouzové řešení. Co nejdříve se chce vrátit zpátky ke svému dřívějšímu životu.

Zažitou představu bezdomovce narušuje i paní Eva Matoušová, která také využívá možnost přespání v noclehárně na Masné. „Doteď jsem žila normálně, ale přišla exekuce, která mi obrátila život na ruby. Jedna černá jízda tramvají mě přišla na 27 tisíc,“ přiznala své trápení Matoušová.

Vlastní byt? V azylovém domě na Křenové ano

Brno před měsícem otevřelo také nový azylový dům pro zájemce o dlouhodobé bydlení. „Kapacita tohoto domu je 36 lůžek a dnes máme volné už jen jedno místo,“ popsal situaci Medlík. Člověk bez domova se do podobného zařízení může uchýlit až na celý rok. Klient ale potřebuje doporučení sociálního kurátora, který mu na základě pohovoru může pobyt v azylovém domě doporučit. Za noc si zaplatí 80 až 90 korun.

1 minuta
Michal Medlík o novém azylovém domě v Křenové
Zdroj: ČT24

„Spektrum klientů je opravu různorodé, dnes člověk může přijít o bydlení prakticky ze dne na den,“ vysvětlil Medlík. Jednou z obyvatelek devíti nových bytů v azylovém domě na Křenové je také Marcela Pelikánová. „Práci nemám, vyučila jsem se pánskou krejčovou, ale ten obor už prakticky nefunguje,“ zdůvodnila Pelikánová svou neschopnost najít zaměstnání. Sama se také stala obětí domácího násilí, takže jí odchod do azylového domu doporučila sama sociální pracovnice.

Lidem bez domova se snaží pomáhat i městská policie. „Když se ochladí, tak naše hlídky běžně oslovují bezdomovce, nabízejí jim pomoc, případně je odkážou na některé z azylových zařízení,“ doplnil Jakub Ghanem z tiskového odboru Městské policie Brno. Lidé se ale o své okolí zajímají. „Ženě, která zavolala na linku 156, nebyl lhostejný osud bezdomovce v ulici Gabriely Preissové. Strážníci pak v Žabovřeskách nalezli mírně promrzlého staršího muže,“ potvrdila iniciativu Brňanů policejní mluvčí Denisa Kapitančiková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...