Novinář Bob Woodward - hrdina aféry Watergate

Geneva (Illinois) - Bob Woodward, investigativní novinář, kterému se s kolegou Carlem Bernsteinem podařilo shromáždit důkazy v kauze Watergate, se narodil 26. března 1943. Své zážitky zpracoval s kolegou do podoby knihy All the President's Men (Všichni prezidentovi muži), která se v roce 1976 stala předlohou pro stejnojmenné americké filmové drama režiséra Alana Pakuly, kde dvojici reportérů ztvárnili Dustin Hoffman a Robert Redford. Film získal 8 nominací a 3 ceny Americké filmové akademie Oscar a z obou reportérů učinil světové celebrity.

Robert Upshur Woodward se narodil v Genevě ve státě Illinois Alfredovi a Jane Woodwardovým. Po střední škole studoval na Yaleské univerzitě historii a anglickou literaturu. Poté nastoupil u námořnictva do jednoho z menších deníků. V roce 1971 jej zaměstnal list The Washington Post. 

V červnu 1972 dostal Woodward spolu s redakčním kolegou Carlem Bernsteinem úkol, aby prověřili případ vloupání pětice mužů do ústředí Demokratické strany v hotelovém a rezidenčním komplexu Watergate ve Washingtonu. Woodwardovi a Bernsteinovi se podařilo shromáždit důkazy, že šlo o součást širší akce vedené lidmi z volebního štábu prezidenta Nixona. Následný skandál pak přinutil prezidenta Nixona k odstoupení.

Carl Bernstein a Bob Woodward získali za tento počin v roce 1973 pro list The Washington Post prestižní Pulitzerovu cenu. Tato kauza bývá označována za jednu z nejvýznamnějších akcí investigativní žurnalistiky.