Narozeniny slaví komiksový časopis Čtyřlístek

Praha - Čtveřici kamarádů ze Čtyřlístku, Bobíka, Pinďu, Fifinku a Myšpulína, zná snad každý kluk a holka. Pro mnohé dospělé jsou postavičky vlídnou připomínkou dětství. V 70. letech dosahoval náklad Čtyřlístku až 200 tisíc kusů a dnes, kdy ho vydává stejnojmenné soukromé nakladatelství, se pohybuje kolem 40 tisíc. Populární komiksový časopis vznikl 15. května 1969.

Na začátku všeho stál Jaroslav Němeček

Duchovním otcem komiksových hrdinů je výtvarník Jaroslav Němeček. „V roce 1968 jsem se dostal poprvé za hranice a byl jsem šokovaný, jak barevné jsou tam časopisy. Vrátil jsem se posedlý myšlenkou to také zkusit,“ vzpomíná kreslíř na své začátky. Prvních šest příběhů napsal tehdy pětadvacetiletý ilustrátor sám, dalších 150 příběhů je z pera Ljuby Štíplové.

Čtyřlístek byl v dobách svého vzniku v tehdy socialistickém Československu komiksovým průkopníkem. Až do jeho příchodu zde samostatné komiksové sešity nevycházely. Časopis původně vycházel nepravidelně osmkrát ročně. „Často jsme naráželi na různé zádrhele, například nebyl papír,“ poznamenal Němeček. Tyto nesnáze však určitě časopis překonal. Vždyť počet vydaných čísel se v současnosti blíží již pěti stovkám.

Náklad na jedno vydání se vyšplhal i na 220 tisíc výtisků

Největší popularitu zažíval Čtyřlístek v 70. a 80. letech. Koncem 80. let se náklad v jednom vydání vyšplhal až na 220 tisíc výtisků, přesto se po nových příbězích vždy jen zaprášilo. Rodiče dnešních dětí vzpomínají i na jeho velkou směnnou hodnotu. Jednotlivé sešity se vyměňovaly za žvýkačky, céčka či digitální hodinky. Dnes se staré sešity dokonce sbírají a cena těch nejvzácnějších dosahuje v antikvariátech i několika stovek korun.

I Čtyřlístek jde s dobou a má svoje CD i internetovou stránku

Komiksoví hrdinové už neprožívají dobrodružství jen na stránkách svého časopisu, který vychází dvacetkrát ročně. Objevují se i v magazínu Čtyřlístek Speciál či na CD-Romu, mají i internetovou stránku. Každý rok také vycházejí dva až tři knižní tituly, jeden vždy s novými příběhy. Nejúspěšnější z nich, Muž z budoucnosti, dosáhl šedesátitisícového nákladu. Před dvěma lety zamířila čtveřice přátel i do hudebního průmyslu, když šéf vydavatelství EMI Vladimír Kočandrle přišel s nápadem udělat z nich hudební kapelu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...