Na MŽP se připravuje nová strategie o zlepšení ovzduší

Ostrava  - Na Ministerstvu životního prostředí se připravuje strategie, jak do roku 2020 zlepšit kvalitu ovzduší v České republice. Chce mimo jiné určit, o kolik se mohou reálně snížit koncentrace znečisťujících látek v ovzduší. Zvláštní pozornost bude věnovat aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek, uvedla na dotaz ČTK Marta Machková z tiskového oddělení ministerstva. Moravskoslezský kraj patří z hlediska kvality ovzduší k nejhorším v zemi i celé Evropě.

„Hlavním účelem strategie je zlepšení kvality ovzduší v České republice, minimálně do té míry, aby byly dodrženy imisní limity včetně limitu pro PM 2,5 stanovených pro městské obyvatelstvo,“ uvedla Machková k projektu, který se nazývá Střednědobá strategie (do roku 2020) zlepšení kvality ovzduší v ČR. Navrhnout má i opatření směřující k tomu, aby byly splněny národní emisní stropy od roku 2020 podle revidovaného Göteborského protokolu a přispělo se tak ke snižování emisí skleníkových plynů.  

Strategie má dále určit, jak více omezit znečistění z některých průmyslových zdrojů nad rámec platné legislativy a mezinárodních závazků ČR a jaké finanční prostředky si toto snížení může vyžádat. Zatím se neví, jak nákladné bude její provedení, včetně projektů, které se budou hradit z evropských strukturálních fondů.

Česká republika měla letos v zimě co do překračování imisního limitu polétavého prachu větší problémy než loni. Tradičně k nejproblematičtějším oblastem patří aglomerace Ostravy, Karviné a Frýdku-Místku, střední Morava a Ústecký kraj. Řešit problémy pomáhá ministerská dotace v Moravskoslezském kraji na výměnu starých kotlů na tuhá paliva za šetrnější nízkoemisní kotle.

Nový zákon o ochraně ovzduší změnil od loňského září podmínky pro vyhlašování opatření. Na jeho nedostatky už poukázali někteří ekologové i moravskoslezští krajští radní, ti například chtějí, aby poplatky za znečišťování ovzduší placené podniky směřovaly zpět do krajů, kde byly vybrány.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...