Moravský ultramaraton v Boskovicích

Moravský ultramaraton  je mezinárodní běžecký etapový závod na celkových 301 km. Běží se sedm dní po sobě trasa dlouhá vždy 43 kilometrů.  Je to nejdelší a nejtěžší běžecký etapový závod pořádaný na území České republiky, letos 21. ročník. A právě pondělní start druhé etapy s převýšením 900 metrů byl k vidění před radnicí na Masarykově náměstí v Boskovicích.

Vše se odehrálo 1. července za slovního doprovodu tradičního moderátora akce pana Erika Řezníka: „Ve 14 hodin odstartujeme pomalejší skupinu, v 15 pak tu zdatnější. Vždy to bude kolem třiceti běžců. Hned po startu čeká závodníky náročný výstup na Újezd, pak se vydají dolů, znovu výstup přes Oboru a u Černé Hory je čeká poslední stoupání přes Žertovník do cíle v Lomnici. Na startu se objeví různé národnosti. Češi, Němci, Slováci, Švýcaři, Maďaři. S číslem 123 to bude Tomáš Odehnal ze Skalice nad Svitavou, šestnáctku má náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Ing. Stanislav Juránek.“

„Vítám všechny,“ oslovil před čtrnáctou hodinou nastoupené borce starosta Boskovic Ing. Jaroslav Dohnálek. „Je mi ctí zahájit dnešní etapu. Připravte se!“ Starosta stisknul spoušť startovní pistole a první pole běžců se vydalo za doprovodu vozidla městských policistů a potlesku přihlížejících na cestu do Pilského údolí vstříc prvnímu stoupání na Újezd.

Před patnáctou hodinou se scénář opakoval jen se zdatnějšími sportovci. Celkem se jich na startu seřadilo třináct. Tentokrát nastoupil s číslem 125 též Daniel Orálek z Moravské Slávie Brno. Čtyřnásobný absolvent Moravského ultramaratonu a loňský vítěz.

Přesně v patnáct hodin pozvedl starosta Boskovic Ing. Jaroslav Dohnálek startovní pistoli. S výstřelem se i druhá skupina běžců pustila do závodu s časem a náročným terénem. Doprovázel je potlesk a skandování přihlížejících.

Luboš Sušil, Boskovice