Moravskou galerii povede Jan Press, chce navázat na Pokorného

Brno - Moravskou galerii v Brně, největší muzeum umění na Moravě, povede Jan Press. Dosavadní projektový manažer a šéf odboru ekonomiky a provozu vyhrál konkurz vypsaný ministerstvem kultury. Z čela Moravské galerie loni dobrovolně odešel ředitel Marek Pokorný, který ji vedl od roku 2004. Press už oznámil, že chce navázat na Pokorného činnost.

„Moravskou galerii není třeba nějak redefinovat, hledat novou identitu,“ tvrdí Press. Galerie pod Pokorného vedením byla podle něj muzeem evropských parametrů, jímž by měla zůstat i nadále. Nový šéf by chtěl zapracovat například na vnější komunikaci, omladit a oživit vizuální styl a věnovat větší pozornost uměleckému dění v Brně a na jižní Moravě.

Ve výstavním plánu se objeví více vlastních projektů kmenových kurátorů. Nový ředitel bude klást důraz také na doprovodné programy a různé volnočasové akce v galerii. Muzeum se podle Presse musí také přizpůsobit současné ekonomické situaci.

Místodržitelský palác potřebuje rozsáhlou rekonstrukci

Moravská galerie v Brně spravuje tři budovy v centru města - Uměleckoprůmyslové muzeum, Pražákův palác a Místodržitelský palác. Návštěvníkům nabízí stálé expozice umění od středověku po dvacáté století i dočasné výstavy. Dále pečuje o Jurkovičovu vilu v Brně-Žabovřeskách a rodný dům Josefa Hoffmanna v Brtnici u Jihlavy.

Místodržitelský palác už řadu let potřebuje rozsáhlou rekonstrukci. Než se podaří získat dostatek peněz, chce galerie budovu se sbírkou starého umění více otevřít živé kultuře i veřejnému životu a posílit její roli v městském prostoru. Změny ve využití paláce plánuje nový ředitel od letošního května.

Jan Press vystudoval na Masarykově univerzitě v Brně muzeologii a dějiny umění. Před nástupem do Moravské galerie působil v brněnském Diecézním muzeu.

Když Moravskou galerii loni dobrovolně opustil ředitel Marek Pokorný, který ji vedl od roku 2004, vypsalo ministerstvo výběrové řízení, v němž obdrželo pět přihlášek. Komise vybrala dva vhodné adepty: vedle Presse také Kateřinu Tlachovou, dosavadní zástupkyni ředitele galerie. Vítěze pak určila ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN).