Manželé z Potštátu čelí žalobě kvůli týrání bezmocné matky

Olomouc - U krajského soudu v Olomouci pokračovalo hlavní líčení s manželi z Potštátu na Olomoucku. Hrozí jim až dvanáct let za to, že týrali mužovu bezmocnou a nemocnou matku. Žili z jejího důchodu, nedávali jí najíst ani napít. Žena loni na jaře skončila v kritickém stavu v péči lékařů. I přes odbornou pomoc však zemřela.

Dvaašedesátiletou matku Zdeňka Hostaši nechávali v nevytopené místnosti, přestože venku mrzlo. Nepomáhali jí s osobní hygienou, nedávali jí utišující léky, přitom byla po mozkové mrtvici. Oblečení, které jí zčásti vrostlo do odumřelých tkání, z ní strhávali násilím.

Reportáž Martiny Tlachové (zdroj: ČT24)

Hostašovi bydleli kousek od potštátského náměstí. Podle tamních lidí ven moc nevycházeli. Ženu měli podle obžaloby týrat od loňského ledna, do nemocnice se dostala až v polovině března. Podle soudních znalců jsou oba obžalovaní silně závislí na alkoholu.

V loňském roce bylo v Olomouckém kraji nahlášeno celkem 39 případů domácího násilí páchaného na seniorech. Podle odborníků je ale skutečné číslo mnohem vyšší, lidé se totiž bojí s týráním svěřit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...