Likvidace škod po Rudé armádě na Olomoucku se protahuje a prodražuje

Olomouc - Loni mělo být dokončeno vyčištění území, která zamořila Rudá armáda. Sanace se nejspíše o čtyři roky protáhnou kvůli krácení rozpočtu určeného na likvidaci škod. Ministerstvo životního prostředí hodlá v příštím období investovat dalších čtyřicet milionů korun, a to i do jedné z nejvíce znečištěných lokalit na Moravě – kasáren v Olomouci–Neředíně.

Sovětská vojska okupovala Česko 23 let. Ještě déle se bude stát s jejich pobytem vyrovnávat. Vojáci Rudé armády vylévali do půdy oleje i ropné látky. Sovětští vojáci využívali v Česku sedmdesát tři různě velkých území. Minimálně v šedesáti z nich zanechali ekologickou zátěž. Na některých místech jsou stopy okupantů vidět do dnes.

Stát už od roku 1991, kdy z republiky odešel poslední voják, vynaložil na sanaci skoro jednu a půl miliardy, například na kontaminované území ve Frenštátě pod Radhoštěm, Bruntále, nebo právě v olomoucké části Neředín. „Metoda je zajímavá, používá se mlékárenská syrovátka, která se nalévá do vrtů,“ vysvětloval vedoucí oddělení hospodářského rozvoje olomouckého magistrátu.

Reportáž Moniky Bezuchové (zdroj: ČT24)

Likvidaci znečištění, které v Neředíně způsobili vojáci opravováním automobilů, zahájila firma vybraná ministerstvem už před šesti lety. Práce zatím stály kolem sedmi milionů korun. Hotovy měly být v roce 2011. v závěru sanace se však zjistilo další znečištění pod bývalým skladem barev. Aby mohly podobné areály využívat třeba firmy jako skladovací prostory, je třeba je navíc zasíťovat. V neředínských kasárnách by to představovalo investici kolem padesáti milionů.

„V Olomouci je pozemků určených pro podnikání nedostatek, takže zájem by určitě byl,“ míní Doležal z magistrátu. Prostory v areálu chce třeba i olomoucká Vědecká knihovna, která má už všechny despozitáře plné. „Řešením by byla adaptace jedné z budov,“ uvedl Miloš Korhoň z Vědecké knihovny Olomouc.

Podle ministerstva životního prostředí budou práce v Neředíně trvat ještě minimálně rok. Vše platí výhradně Česká republika. Rusko na likvidaci škod nikdy nepřispělo ani rubl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...