Lékařka si za úplatky od soudu odnesla dvouletou podmínkou

Brno - Městský soud v Brně potrestal dvouletou podmínkou dermatoložku Elišku Jugovou, která převzala úplatky od reprezentanta farmaceutické firmy. Za pět měsíců si takto přišla na více než 50 tisíc korun. Kromě trestu jí soud uložil zaplatit pokutu právě v této výši. Státní zástupce navrhoval podmíněný trest a požadoval, aby rozhodnutí soudu bylo precedentní a dalo tak lékařům signál, že přijímání peněz za předepisování léků je nepřípustné. Obhájce Jugové žádal zproštění obžaloby, důkazy jsou podle něj nevěrohodné. Jugové hrozilo až pětileté vězení. K soudu dnes Jugová, která vinu popírá, nepřišla, její právník si ponechal lhůtu na odvolání. Na případ upozornil pořad Reportéři ČT.

Soud dnes vyslechl korunní svědka případu - bývalého reprezentanta farmaceutické společnosti Novartis Petra Jadrníčka, který lékařku uplácel. Jeho svědectví bylo pro vynesení rozsudku klíčové.

„Za pět měsíců jsem paní doktorce předal kolem padesáti tisíc korun. Obával jsem se o práci, jiná motivace tak nebyla,“ uvedl dnes ve své výpovědi Jadrníček. Provize 10 000 měsíčně a 250 korun za každého pacienta, kterému lék předepíše. Částky, na kterých se s Jugovou dohodl dnes už bývalý reprezentant Novartisu Petr Jadrníček. I přesto, že úplatek lékařce předal, policie ho neobvinila z korupce výměnou za poskytnutí klíčového svědectví.

Nová reprezentantka firmy odmítla lékařku uplácet

Problém nastal poté, kdy ho na pozici vystřídala kolegyně Veronika Forejtková. „Paní doktorce jsem řekla, že jí žádné peníze dávat nebudu,“ uvedla v listopadu Forejtková, která z firmy odešla.

V tu chvíli přišel rapidní propad v počtu předepisovaných léků. Jugová držela pozici krajské rekordmanky, která předepisovala 150 balení měsíčně - podle Forejtkové dvojnásobek toho, co zvládli její kolegové. Po vystřídání reprezentantů nepředepsala Lamisil ani jedinému pacientovi.


Nejsem obžalovaná, ale oběť, tvrdila u soudu lékařka

U soudu se lékařka bránila, že je celá kauza vykonstruovaná. „Celá obžaloba stojí jen na zmanipulované televizní reportáži, opírá se o nevěrohodné svědky a navíc je zpolitizovaná,“ hájila se ve své řeči. Státní zástupce považuje její provinění za jasné. „Přebírala peníze od reprezentanta firmy za to, že předepisovala konkrétní lék pacientům,“ doplnil žalobce Jan Petrásek.

Jugová v té době pracovala ve Fakultní nemocnici u sv. Anny a lék předepisovala i přesto, že nebyl na tzv. pozitivním seznamu léčiv, která nemocnice upřednostňuje. Sama léky z lékárny vyzvedávala a v ordinaci předávala pacientům.

Na skrytou kameru nahrála lékařku figurantka České televize, která se představila jako reprezentantka farmaceutické firmy ochotná lékařku „odměňovat“. „Dohadovala se, jestli to bude 10 nebo 5 tisíc. V podstatě vyžadovala úplatek za předepsání léku,“ uvedl Lukáš Landa, autor reportáže z pořadu Reportéři ČT. Jugová dostala po odvysílání reportáže okamžitou výpověď. Právě nemocnice na ni podala trestní oznámení. Domnívá se totiž, že svým chováním poškodila dobré jméno zařízení.

Jugová je od vyhození z nemocnice nezaměstnaná a nemůže najít práci, protože s ní zdravotní pojišťovny odmítají podepsat smlouvy.

Případ uplácení lékaře farmaceutickými firmami není ojedinělý

Firmě Novartis hrozí až milionová pokuta. Ta ale tvrdí, že lékaře nekorumpuje, šlo prý o selhání jednotlivce. Státní ústav pro kontrolu léčiv v minulosti za podobný čin pokutoval konkurenční firmu Actavis. Za to, že financovala lékařům výlet do Egypta, musela zaplatit pokutu 700 tisíc korun. O případu informovali rovněž Reportéři ČT. Firma se proti sankci odvolala a jediným, kdo byl potrestán, se stal reprezentant Actavisu, který se odvážil korupci nahlas kritizovat. Dostal výpověď.

Lamisil
Zdroj: ČT24, ČT24
Vydáno pod