Krajský soud potvrdil trest pro otce týraných chlapců z Kuřimi

Brno – Brněnský krajský soud se dnes znovu zabýval případem otce týraných chlapců z Kuřimské kauzy. Ten si podle soudního spisu nechal 24 tisíc korun, které měli dostat jeho synové jako odškodné za prožitou újmu. Za zpronevěru peněz už byl muž potrestán podmínkou, krajský soud nyní jeho desetiměsíční trest potvrdil. Podle svých slov žádné peníze nezpronevěřil, pouze je spravoval. Oba chlapci jsou v péči prarodičů.

Peníze pro týranou dvojici chlapců Kuřimské kauzy posílala jejich matka a také Jan Turek, kteří patří do skupiny odsouzených. Finance měl otec pravidelně převádět na stavební spoření svých synů. „Účet na stavební spoření, které jsem zakládal sám, jsem sdělil matce i sociálce, ale peníze pořád chodily mně. Navíc jsem nebyl zbaven rodičovské zodpovědnosti, tudíž musím podle zákona spravovat majetek synů,“ řekl otec. Tvrdí, že peníze nezpronevěřil a měl je stále u sebe. „Když si je vyžádal soud první instance, okamžitě jsem mu je poskytl. Od loňského března jsem byl také třikrát na výslechu u policie a o peníze nikdo neměl zájem,“ doplnil otec. 

Muž přesto u okresního soudu dostal trest deset měsíců vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Jeho odvolání krajský soud zamítl a potvrdil předchozí verdikt, čímž vyhověl požadavku státního zástupce. „Navrhoval jsem zamítnutí jeho odvolání a soud mému návrhu vyhověl,“ spokojeně konstatoval státní zástupce Jakub Jirušek. Podle advokáta obžalovaného se ale otec týraných chlapců pravděpodobně ještě dovolá k Nejvyššímu soudu.

1 minuta
Otec kuřimských chlapců k rozhodnutí krajského soudu
Zdroj: ČT24

Komplikované vztahy 

Po odhalení týrání v květnu 2007 byli synové Kláry Mauerové předáni do péče azylového zařízení Klokánek. V prosinci 2008 soud zamítl žádost jejich otce, aby mu byli svěřeni do péče. Matku chlapců zbavil ve vztahu k nim její rodičovské povinnosti. V lednu 2010 dal soud přeci jen chlapce do péče otce. 

Situace se ale v červnu 2011 změnila. Chlapci se dostali do péče prarodičů z matčiny strany. Soud tak rozhodl na základě doporučení orgánu péče o dítě s tím, že otec není schopen se o ně postarat tak dobře jako prarodiče. V té době byl otec nezaměstnaný. Letos v dubnu soud potvrdil, že děti budou v péči prarodičů. „Nejsem s nimi v žádném kontaktu, prarodiče mi v tomto kontaktu brání,“ uvedl dnes u soudu jejich otec.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...