Jihoameričtí motýli se zabydleli ve zlínské zoo. Žijí ale jen měsíc

Zlín - Kdo se na jeden z prvních prázdninových výletů vypraví do zlínské zoologické zahrady, neměl by vynechat prohlídku podzemí tamního zámku. V teráriích přibyli noví nájemníci – velcí jihoameričtí motýli. Na rozdíl od svých spolubydlících – vodních želv – žijí jen krátce. Dospělí jedinci se dožívají přibližně jednoho měsíce. Pocházejí ze soukromých chovů pracovníků ZOO.

Domovem exotických motýlů druhu Caligo telamonius jsou tropické lesy Střední a Jižní Ameriky. V nich jsou díky své velikosti a zbarvení nepřehlédnutelní. Jejich rozevřená křídla měří až 12 centimetrů. Na spodní straně je zdobí nápadně velké skvrny, které připomínají oči dravce. Snaží se tak odradit ptáky, kteří by si jinak na motýlovi rádi pochutnali.

Jihoamerické obří babočky nejsou v jídle vybíravé. Zbožňují shnilé ovoce, nepohrdnou ani exkrementy. Jejich housenky škodí na banánových plantážích okusováním listů.

Rozhovor s Tomášem Vránou, ošetřovatelem ZOO Zlín (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...