Jihlavská nemocnice má jako první stanici paliativní péče

Jihlava - V jihlavské nemocnici dnes zahájila provoz stanice paliativní péče, která se bude starat o nevyléčitelně nemocné a umírající. Patnáct lůžek bude provozovat oddělení dlouhodobě nemocných. První pacienti by se na stanici měli objevit už příští týden. Jihlavská nemocnice se stala první nemocnicí v Česku, kde je samostatná stanice paliativní péče. Primárně bude sloužit obyvatelům Vysočiny, v případě nenaplněné kapacity dostanou možnost zde důstojně dožít i občané z jiných krajů.

„Paliativní péče zabezpečuje, aby pacient, u něhož již byly vyčerpány všechny možnosti léčby, netrpěl bolestí, tlumí negativní příznaky nemoci až do úmrtí,“ uvedla primářka oddělení Eva Balnerová. Běžně tuto péči poskytují hospice, na Vysočině však žádný kamenný hospic zatím neexistuje.

Stanice, která bude sloužit pro celou Vysočinu, má sedm dvoulůžkových a jeden jednolůžkový pokoj. Vždy pro dva pokoje je k dispozici sociální zázemí. Pro doprovázející je u každého lůžka pohodlné polohovací křeslo, vhodné i k přenocování. Návštěvy na paliativní stanici nejsou omezené.

Reportáž Blanky Poulové (zdroj: ČT24)

Den bude stát klienty 300 korun

O pacienty se budou kromě lékařů starat také konzultanti v oboru psychologie, onkologie a výživy. Tým zdravotních sester a ošetřovatelek prošel školením v hospicové péči, k dispozici je také rehabilitační sestra, sociální pracovník a kněz. Denní náklady na lůžko dosahují přibližně 2 000 korun. Větší část bude hrazena ze zdravotního pojištění, klienti zaplatí za den ve stanici 300 korun. Podle hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka pojišťovna zatím garantovala, že bude platit za provoz deseti lůžek, jednání dále pokračují.

Náklady na zřízení stanice a její vybavení dosáhly přibližně dvou milionů korun. O investici se nemocnice podělila s městem Jihlava a sponzorem.

Podle hejtmana usilovaly o zřízení kamenného hospice, kde by bylo možné poskytovat péči pro nevyléčitelně nemocné, různé instituce řadu let. „Investice by však byla velmi nákladná, využili jsme proto možnosti zřídit stanici paliativní péče v jihlavské nemocnici,“ řekl Běhounek. V ostatních nemocnicích v kraji by podle něj mohly v dohledné době vzniknout specializované pokoje s několika lůžky s paliativní péčí.

Stanice paliativní péče v jihlavské nemocnici
Zdroj: Luboš Pavlíček/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...