Hrušovanské zastupitelstvo vypoví smlouvu firmě, které prodalo zámek

Hrušovany nad Jevišovkou - Představitelé Hrušovan nad Jevišovkou, kteří prodali tamní zchátralý empírový zámek firmě Orguloso, si včera večer odhlasovali anulování tohoto obchodu. Firma totiž ani po několika měsících neuhradila dva a půl milionu, za který památku od města koupila. A to ani přesto, že už byla zapsána do katastru jako jeho vlastník. To, zda se městu povede zámek dostat zpět, přitom není jasné. V kupní smlouvě totiž není ani čárka o případných sankcích, když k takové situaci dojde.

Jediný, kdo se při včerejším jednání v Hrušovanech zdržel hlasování spolu s dalšími dvěma představiteli z patnácti zastupitelů města, byla bývalá starostka Alena Loukotová. Ta prodej zámku připravila a kupní smlouvu jediný den před volbami podepsala. A to i s nesmyslnou podmínkou, že bude zámek do katastru nemovitostí zapsán ještě před zaplacením. Dnes Loukotová tvrdí, že její jednání rozhodně nebylo unáhlené a město by mělo počkat do konce února, jestli firma peníze za zámek neuhradí. „Vždyť panu starostovi psali, aby jim posečkal, že určitě zaplatí. A já jim věřím,“ prohlašovala včera bývalá starostka.

Vyjádření bývalé starostky Aleny Loukotové

„Jednání nebylo unáhlené, s firmou Orguloso jsme jednali od června 2010, zájemce se přišel představit i na zastupitelstvo. Už v roce 2009 jsme schválili obecnou podobu smlouvy, kterou jsme společně s druhou stranou upravili do finálního znění. Klauzule o sankcích ve smlouvě není, protože se původně počítalo s tím, že zámek bude převeden za symbolické jedno euro. Zámek byl nakonec prodán za tržní cenu, proč v ní klauzule není, nevím.“

Pro Hrušovany to je skvělý obchod. Ruiny zámku v centru městečka se už radnice chtěla zbavit dávno. Koupila jej před deseti lety za 2,2 milionu korun. Pro zámek ze 17. století nenašla ale využití, a tak chátral. Na jaře loňského roku se zdálo, že se na radnici usmálo štěstí. Investor nabídl dva a půl milionu a přestavbu zámku na domov pro seniory. Prodej zastupitelé schválili den před skončením mandátu. Od té doby z prodeje nevidělo město ani korunu, přestože zámek na firmu Orguloso už přepsalo.

Novému starostovi došla trpělivost

Nový starosta Miroslav Miloš ztratil trpělivost. „Jednáme o dalším postupu s naší právničkou, dohodli jsme se, že se pokusíme od nevýhodné smlouvy odstoupit,“ uvedl starosta. Odstoupení schválila většina zastupitelů. Zámek by tak měl být v katastru nemovitostí přepsán zpět na obec. „Vůbec už neuvažujeme o možnosti, že bychom na zaplacení dále čekali,“ dodal Miloš s tím, že si uvědomuje, že obec nejspíše čeká soudní spor se společností Orguloso. Její zástupce Jan Rejzek, který už pětkrát slíbil zaplatit, se přitom odmítá jakkoliv vyjadřovat.

Jestli se městu povede získat zámek zpět, to je otázkou. Uzavřená smlouva je pro Hrušovany velmi nevýhodná, upřednostňuje zájmy firmy. Mohla zaplatit až třicet dní poté, co se objeví v katastru zápis o jejím vlastnictví. Smlouva neobsahuje ani sankce za nezaplacení nebo opožděnou platbu. Přes opakované urgence starosty se tak do dnešního dne nestalo. Ještě před třemi týdny zástupci firmy slibovali částku uhradit, od té doby se starostou nekomunikují. Zastupitele včera přijela před Janem Rejzkem varovat zástupkyně dalších věřitelů Dagmar Mavropoulu-Vangela: „Pan Rejzek na poledávky reaguje výhružnými dopisy a absurdní argumentací, to je vše, co jsme od něj dosud slyšeli,“ popisuje zkušenosti ostatních věřitelů jejich zástupkyně.

Zámek v Hrušovanech nad Jevišovkou

Jedná se o empírový trojkřídlý dvoupatrový zámek ze 17. stol. Místnosti v přízemí jsou klenuté, v patře je strop plochý a fasády jsou z počátku 19. stol. Křídla nejsou symetrická. V průčelí portikus na toskánských sloupech. V novodobé historii byl zámek v majetku vojenské posádky, která jej sice opustila, ale zanechala v neutěšeném stavu. Od roku 2000 byl zámek ve vlastnictví města, které pro něj hledalo vhodné využití.                                (zdroj: www.hrady.cz)

Vydáno pod